Medvedev: Forcat ruse, në fazën tjetër, mund të shkojnë për të pushtuar Kievin

Dmitry Medvedev / Foto EPA-EFE/EKATERINA SHTUKINA / SPUTNIK / PISHINË E QEVERISË KREDI E DETYRUAR

Nënkryetari i Këshillit të Sigurimit rus Dmitry Medvedev tha se forcat ruse mund të arrijnë në Kiev, nëse jo tani, atëherë në fazën e dytë të konfliktit dhe se "elitat" që tani sundojnë kryeqytetin ukrainas do të duhet të largohen.

Forcat ruse mund të arrijnë në Kiev sepse, tha Medvedev, kërcënimi për ekzistencën e Rusisë vjen nga ai qytet, i cili kontrollohet nga kundërshtarët e Federatës Ruse të udhëhequr nga SHBA.

Medvedev pretendon se "regjimi në Kiev përfaqësohet nga kukulla që nuk kanë ndërgjegje dhe frikë për të ardhmen e Ukrainës".

“Elitat që tani sundojnë në Kiev duhet të largohen, disa do ta zgjedhin vetë, e disa do të detyrohen”, tha Medvedev për mediat ruse, transmeton RTS.

Medvedev pretendon se të gjitha vendimet e Kievit merren jashtë vendit dhe në selinë e NATO-s, dhe për këtë arsye ai qytet mund të jetë një objektiv i pushtimit rus.

Ai tha gjithashtu se politikanët perëndimorë, përfshirë kancelarin gjerman Olaf Scholz dhe Përfaqësuesin e Lartë të BE-së për Punët e Jashtme dhe Sigurinë Josep Borrell, nuk besojnë se Ukraina do të fitojë, por "ata janë të detyruar ta përsërisin atë në publik për të justifikuar kostot e mëdha të ndihmë ushtarake për Kievin”.

"Pozicionet e Moskës dhe Uashingtonit tani janë të kundërta dhe vështirë se do të jetë e mundur të kalohet ky hendek dhe të përmirësohen marrëdhëniet në dekadat e ardhshme", beson Medvedev.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës