Medvedev përmes Oze-Aliasim për finalen e dytë të US Open

Medvedev do të luajë në finalen e US Open për herë të dytë / foto: EPA-EFE / JUSTIN LANE

Fara e dytë, Danil Medvedev, është finalisti i parë i US Open pasi mposhti kanadezin Felix Oze-Aliasim në gjysmëfinale me 6: 4,7: 5,6: 2.

Kjo do të jetë finalja e tretë e Grand Slam e Medvedev, dhe ai do të luajë në Nju Jork për herë të dytë. Dy vjet më parë ai humbi nga Rafael Nadal në betejën për titull, dhe në karrierën e tij ai ka një tjetër finale të Grand Slam, që nga shkurti i këtij viti kur u mund nga Novak Djokovic në Australian Open /

Gjatë rrugës për në finale, Medvedev eliminoi me lehtësi Richard Gasquet, Dominic Kepfer, Pablo Andujar, Daniel Evans, Botik van de Zandschulp dhe Felix Oze-Aliasim.

Fillimi i ndeshjes kundër Oze-Aliasim solli një lojë të ekuilibruar me një shërbim të besueshëm të të dy tenistëve. Vetëm në ndeshjen e shtatë, Medvedev arriti të thyejë rezistencën e kanadezit dhe bëri një pushim për 4: 3, pas së cilës ai në mënyrë rutinore e çoi setin në fund.

Në setin e dytë, Oze-Aliasim luajti shumë më mirë dhe në lojën e gjashtë bëri një pushim dhe kaloi në epërsi me 2: 4. Por, kur me rezultatin 3: 5 shërbeu për barazim në sete, Medvedev bëri një pushim me zero dhe më pas me një tjetër pushim kaloi në epërsi me 2: 0 në sete.

Në setin e tretë, i riu kanadez nuk pati asnjë shans kundër favoritit që dominoi fushën dhe me një bindës 6: 2 arriti në një triumf përfundimtar që do të thoshte një vend në finale.
Kundërshtari në finalen e rusit do të jetë më i miri i duelit të dytë gjysmëfinal i cili fillon në orën një të mëngjesit dhe në të cilin luajnë Novak Djokovic dhe Alexander Zverev.

 

Video e ditës