Medvedev në Gjykatën e Hagës: Ju dëshironi të gjykoni presidentin e një fuqie bërthamore, pasojat do të jenë monstruoze

Foto: EPA-EFE / MAXIM SHIPENKOV

Gjykata Ndërkombëtare Penale në Hagë lëshoi ​​një urdhër arresti për Vladimir Putin javën e kaluar. Gjykata e Hagës ka lëshuar një urdhër arresti për presidentin rus me dyshimin se është përgjegjës për dëbimin e paligjshëm të fëmijëve dhe transferimin e paligjshëm të njerëzve nga territori i Ukrainës në Federatën Ruse.

Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC), përveç Putinit, lëshoi ​​edhe një urdhër arresti për Komisioneren e tij për të Drejtat e Fëmijëve, Maria Alekseevna Lvova-Belova, me të njëjtat akuza për dëbim të paligjshëm të fëmijëve ukrainas.

Gjyqtarët e procedurës paraprake të GJPN-së vlerësuan se ka "baza të arsyeshme për të besuar se dy të dyshuarit mbajnë përgjegjësi për krimin e luftës të dëbimit të paligjshëm të popullsisë dhe transferimit të paligjshëm të popullsisë nga territoret e okupuara të Ukrainës në Federatën Ruse. në dëm të fëmijëve ukrainas”.

Ish-presidenti rus Dmitry Medvedev tha se vendimi i Gjykatës Ndërkombëtare Penale (ICC) për të lëshuar një urdhër arresti për Vladimir Putin do të ketë pasoja të rënda për të drejtën ndërkombëtare.

“Ata vendosën të gjykojnë presidentin e një fuqie bërthamore që nuk merr pjesë në ICC në të njëjtat arsye si Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera. Pasojat për të drejtën ndërkombëtare do të jenë monstruoze”, shkroi Medvedev në Telegram.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës