Medvedev: Ushtarët britanikë që trajnojnë trupat ukrainase mund të jenë objektivi ynë legjitim

Medvedev kërcënon vazhdimisht arsenalin bërthamor - Foto EPA, Ekaterina Shtukina

Ish-presidenti rus Dmitry Medvedev sugjeroi sot se ushtarët britanikë që trajnojnë trupat ukrainase në Ukrainë mund të jenë objektiva legjitime ushtarake për forcat ruse, si dhe fabrikat gjermane që prodhojnë raketa Taurus nëse furnizojnë Kievin.

"Kjo do t'i bëjë instruktorët e tyre një objektiv legjitim të forcave tona të armatosura, duke e ditur mirë se ata do të shkatërrohen pa mëshirë." Dhe jo si mercenarë, por pikërisht si forcat speciale britanike të NATO-s”, ka shkruar Medvedev në Telegram.

Më pas, Medvedev e ktheu vëmendjen te Gjermania, duke dënuar ata që duan që Berlini të furnizojë Ukrainën me raketa Taurus që mund të godasin territorin rus dhe të përpiqen të kufizojnë Moskën nga furnizimi i trupave të saj.

“Thonë se është në përputhje me të drejtën ndërkombëtare. Epo, në atë rast, goditjet ndaj fabrikave gjermane ku prodhohen këto raketa do të jenë gjithashtu plotësisht në përputhje me ligjin ndërkombëtar”, tha Medvedev.

"Këta budallenj po na shtyjnë në mënyrë aktive drejt Luftës së Tretë Botërore," shtoi Medvedev.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës