Infermierja që vodhi citostatikë nga Onkologjia dhe iku në Gjermani – akuzohet për përvetësim

Klinika Onkologjike / Foto: Free Press, Dragan Mitreski

Ndaj infermieres së re nga Klinika Onkologjike A.O. është ngritur kallëzim. i cili vodhi citostatikë në dy raste, një herë në 2020 dhe herën e dytë në 2023.

I dyshuari nuk është paraqitur për t'u marrë në pyetje dhe nuk është në dispozicion të organeve të rendit. Sipas informacioneve të Free Press, ajo ka ikur në Gjermani. Nuk është lëshuar urdhër, por ajo do të gjykohet në mungesë dhe nëse dënohet do të lëshohet urdhër. JO ngriti dy aktakuza ndaj saj për vepra penale të përvetësimit në shërbim nga neni 354 i Kodit Penal.

“Prokuroria gjatë procedurës penale ka ofruar dëshmi se e akuzuara me qëllim të përfitimit pasuror të kundërligjshëm ka përvetësuar një numër të madh të ampulave me qëllim të ndryshëm në vlerë të përgjithshme prej 59.760 denarë që i janë besuar në shërbim. Ajo i ka nxjerrë ampulat nga vendi i punës dhe më pas i ka lënë në makinë me qëllim që t’ia dorëzojë një personi tjetër”, tha Prokuroria.

Infermierja nuk ka treguar identitetin e personit apo personave të cilëve u ka dorëzuar ampulat.

Infermierja nga Onkologjia i bën presion gazetares së “Sloboden Pechat” që të mos raportojë për rastin dhe e akuzon për tortura mendore.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës