Ajo më quajti një derr, një kalë, një lopë…: Janet Jackson zbuloi detaje tronditëse për marrëdhënien mes saj dhe vëllait të saj Michael Jackson

Janet Jackson
Foto: EPA / ALI HAIDER

Në dokumentarin e saj të ardhshëm, Janet Jackson flet për "gjykatën" që vjen me mbiemrin e saj të famshëm dhe vitet e jetesës nën hijen e vëllait të saj Michael.

“Xhenet” tregon jetën e yllit të estradës 55-vjeçare në dokumentarin që do të transmetohet këtë të premte më 28 janar në “A&E” dhe “Lifetime” – dhe zbuloi anën e errët të marrëdhënies së saj me vëllain ikonë.

“Ka pasur raste kur Majk më ngacmonte dhe më thërriste jashtë. "Derr, kalë, kurvë apo derr, lopë," tha Jackson.

Janet Jackson
Foto: EPA / BRENDAN MCDERMID POOL

“Ai do të kishte qeshur me këtë, dhe unë do të kisha qeshur, por më pas kishte diçka atje poshtë që do të dhembte. “Kur dikush thotë se jeni shumë i rëndë, kjo ndikon tek ju”.

Pasi vëllezërit e saj u ribashkuan si "Jackson 5", 11-vjeçarja Janet më në fund bëri përparimin e saj të madh me rolin e saj në sitcom të viteve 1970 Good Times, duke luajtur Penny, një vajzë e re nga një shtëpi abuzive e cila u birësua nga familja Woods. sezonin e pestë.

Pikërisht atëherë filluan problemet e saj me peshën: “Kam bërë ‘Good Times’ dhe ky është fillimi i problemeve me peshën dhe mënyra se si e shikoja veten.

Janet Jackson
Foto: EPA / SPENCER WEINER

“Unë jam një ngrënës emocional, kështu që kur jam i stresuar ose diçka më shqetëson vërtet, më ngushëllon”, tha Jackson, pesha e të cilit ndryshon me kalimin e viteve.

Në vitin 2006, ajo u rrit në rreth 90 kilogramë për këtë rol, por ishte e vështirë të ruante peshën e saj. Ajo më vonë u bë një zëdhënëse e Nutrisystem në 2011.

Duke shtuar shqetësimin e adoleshencës së Hollivudit, ajo kujton: "Unë u zhvilluam në një moshë shumë të re dhe fillova të marr një gjoks dhe ata e lidhën atë për të më bërë të dukem më e sheshtë".

Janet Jackson
Foto: EPA / Mark Mainz / POOL *** Titulli lokal *** Michael Jackson

Jackson tha gjithashtu se ajo beson se fama është përgjegjëse për shumë nga problemet e saj. Pa të, thotë ajo, “ndoshta do të përfundoja pa asnjë problem”.

Duke pasur emrin e Jackson vjen me "kontroll të madh", tha ajo - veçanërisht gjatë polemikave dhe proceseve gjyqësore të përhapura të Michael.

“Ishte zhgënjyese për mua. Ne kemi jetët tona të ndara dhe edhe pse është vëllai im, nuk ka lidhje me mua. “Por unë doja të isha këtu për të, për ta mbështetur sa më shumë që të mundja”, tha ajo.

Problemet ligjore të Michael filluan me një aktakuzë nga 13-vjeçari Jordan Chandler në 1993, i cili tha se argëtuesi e kishte prekur atë në mënyrë të pahijshme në shtëpinë e tij në Neverland Ranch. Ata u vendosën në gjykatë në janar 1994 për 23 milion dollarë.

Janet Jackson
Foto: EPA / KEVORK DJANSEZIAN

Ajo shtoi: “Michael përfundoi duke i dhënë para familjes. Ai thjesht donte që ajo të zhdukej, por dukej se ishte fajtor”.

Si rezultat, karriera e Janet vuajti: "Kur ndodhi kjo, Coca-Cola tha: "Jo, faleminderit". Fajtor nga shoqata. Kështu e quajnë, apo jo?"

Ajo dhe Michael më vonë bashkëpunuan në Scream, një këngë e shkruar për provat e tij publike.

"Ishte kënga e tij dhe unë isha atje për ta mbështetur," tha ajo - megjithëse mezi pati një shans, siç përshkroi produksionin e ndarë.

Janet Jackson
Foto: EPA-EFE / VETEM PËRDORIM EDITORIAL VALENTIN FLAURAUD

“Michael po filmonte netë, unë po filmoja ditë. Etiketa e tij diskografike bllokoi setin e tij, kështu që unë nuk mund të shihja se çfarë po ndodhte. Ata nuk më pëlqyen në xhirime. Ndjeva sikur po përpiqeshin ta bënin atë shumë konkurrues mes nesh të dyve. Më lëndoi vërtet sepse ndjeva se isha aty për ta luftuar, jo për ta luftuar. Doja të ndihesha si në kohët e vjetra mes meje dhe tij, por nuk ishte. "Kohët e vjetra kanë kaluar prej kohësh," tha ajo

Jackson kthehet në premierën e vitit 1982 të "Thriller" si momenti kur marrëdhënia e tyre mori një kthesë për keq.

“Më pas gjithçka filloi të ndryshojë. Mbaj mend që e kam dashur shumë albumin “Thriller”, por për herë të parë në jetën time ndjeva se ishte ndryshe mes nesh, kishte një ndryshim. Kjo ishte koha kur Majk dhe unë filluam të shkonim në rrugë të ndara. "Ai thjesht nuk ishte aq argëtues sa më parë," tha ajo.

Stili i tij i yllit të rock-ut më vonë do të binte në duart e ekspertëve të varësisë, të cilët së bashku me familjen Jackson u përpoqën të ndërhynin.

“Familja ime ka marrë me qira një avion privat dhe ka ardhur për të ndërhyrë. "Ishte një mënyrë për t'u afruar përsëri, por ai nuk e kishte," tha ajo.

Xhenet u përpoq të inkurajonte Michael me perspektivën e një turneu familjar Jackson.

I thashë: 'Ne donim të flisnim për atë që do të bëni sërish turne dhe nëse do ta bëni si vëllezër. “Do të jem i nderuar të hap për ty”. Nuk kishte shumë për të thënë, ishte i paaftë. "Unë isha shumë i mërzitur," tha Jackson.

Këngëtarja, e cila është martuar tri herë me këngëtarin James DeBarge, balerinin Rene Elizondo Jr dhe biznesmenin nga Katari, Wissam Al Mana, e gjithashtu e lidhur me producentin dhe reperin Jermaine Dupree, foli edhe për jetën e saj të dashurisë.

“Nuk hoqa dorë nga dashuria. "Mendoj se është më e vështirë të jesh në sy të publikut dhe të kërkosh dashuri."

Pasi u martuan me Al Mana në vitin 2012, çifti lindi djalin e vetëm të Jackson, Eisa Al Mana, në vitin 2017, përpara se të divorcoheshin më vonë atë vit.

"Një marrëdhënie e shëndetshme do të ishte e mirë për mua në të ardhmen," shpreson Jackson.

Janet Jackson
Foto: Profimedia

Pas më shumë se katër dekadash në biznesin e argëtimit, Janet tani krenohet me një shitje rekord të vlerësuar global prej 100 milionë, dhjetë nr. 1 në top listat amerikane dhe merita të shumta aktrimi.

“Jam mirënjohës për emrin Jackson sepse më hapi shumë dyer, duke pasur atë emër. “Doja identitetin tim, nuk doja që njerëzit ta dëgjonin këtë organ për shkak të mbiemrit tim”, tha ajo.

Video e ditës