MK “Ilinden”: Maqedonasit në zonën e Gollobërdës prej ditësh janë pa energji elektrike dhe rrugë me borë

Foto: YouTube / print screen

Shoqëria maqedonase “Ilinden” – Tiranë ka reaguar ashpër për situatën e krijuar pas reshjeve të dendura të borës, e cila bllokoi rrugët në Golobërdë, ku ndodheshin maqedonasit, e disa janë ende pa energji elektrike.

“Për shkak të kushteve të këqija atmosferike, me reshje të dendura bore, erë dhe temperatura deri në 10 gradë nën zero, maqedonasit në zonën e Gollobërdës këto ditë po përballen me problemet e njohura, rrugët me borë dhe ndërprerje të furnizimit me energji elektrike. Disa nga fshatrat kanë marrë rrymë pas disa ditësh, ndërsa fshati Pasinki ka mbetur pa energji elektrike për të gjashtën ditë, thuhet në njoftimin e kompanisë.

Fotoja që po publikojnë tregon se shtyllat e rëna dhe bora e papastruar nga rruga ende nuk janë kapur.

Shoqëria kërkon nga institucionet kompetente shqiptare që t'u kushtojnë më shumë vëmendje dhe kujdes maqedonasve në Golobërdë të cilët janë lënë të kujdesen për veten e tyre.

“I bëjmë thirrje Qeverisë dhe Bashkisë Bulqizë që të marrin urgjentisht të gjitha masat e nevojshme për përmirësimin e situatës së vështirë në zonën e Golobërdës”, thuhet në deklaratën e nënshkruar nga kryetari i shoqatës, Nikolla Gjurgjaj dhe dega Golo Bërdo. , Fatri Fetahu.

Zona, e cila është një nga më të pazhvilluarat në Shqipëri, pa infrastrukturën e nevojshme rrugore dhe të tjera, po braktiset gjithnjë e më shumë nga banorët, veçanërisht nga të rinjtë.

Në vendbanimet 22. deri në rënien e regjimit totalitar jetonin mbi 35 mijë banorë, tani mezi 10 mijë, por numri i popullsisë rezistente është shumë më i vogël.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës