Mbape: Pesë minuta folëm për paratë, disa muaj për futbollin

Killian Mbape nënshkroi një kontratë të re me PSG fundjavën e kaluar / foto: EPA-EFE / Christophe Petit Tesson

Killian Mbape, i cili vendosi të nënshkruajë kontratë të re me PSG-në të shtunën, pranoi se vitin e kaluar mendonte se largimi nga “shenjtorët” dhe kalimi te Real Madrid do të ishte një lëvizje e vërtetë për të, por ndërkohë gjërat ndryshuan dhe kështu ai vendosi. për të qëndruar në Paris.

Mbape nënshkroi të shtunën kontratë të re trevjeçare me PSG-në, pavarësisht interesimit të madh të Real Madridit.

- Ky ishte një vendim i vështirë. Doja të mendoja mirë përpara se të merrja vendimin e duhur. “Nuk kam pasur asnjë problem me presionin, sepse kam jetuar me të që në moshën 14-vjeçare”, tha Mbape në një konferencë për shtyp sot.

- Të gjithë e dinë që doja të largohesha vitin e kaluar, isha. i bindur se ky ishte vendimi më i mirë në atë kohë. Por ndërkohë gjërat kanë ndryshuar. Nuk doja të largohesha nga Franca, dhe projekti sportiv ndryshoi, më bëri të qëndroj sepse mendoj se historia ime në PSG nuk ka përfunduar ende.

Sulmuesi ka pranuar gjithashtu se vendimin përfundimtar e ka marrë vetëm javën e kaluar dhe nuk ka folur për këtë me presidentin e Real Madridit, Florentino Perez. Mbape tha gjithashtu se paratë nuk luajtën rol kyç në vendimin e tij, por ishin projekt i PSG-së, edhe pse me kontratën e re do të bëhet futbollisti më i paguar në botë.

- Të them të drejtën, folëm me muaj për projektin sportiv, ndërsa kaluam vetëm disa minuta duke folur për paratë dhe të drejtat e marketingut.

Video e ditës