Mbappe barazoi me Pelen

epa10330661 Kylian Mbappe i Francës reagon pasi shënoi epërsinë 1-0 gjatë ndeshjes së futbollit të grupit D të Kupës së Botës FIFA 2022 midis Francës dhe Danimarkës në Stadiumin 947 në Doha, Katar, 26 nëntor 2022. EPA-EFE/Noushad Thekkayil

Kombëtarja e Francës, me maksimumi dy fitore pas dy xhirove të para, siguroi një vend në XNUMX/XNUMX e Botërorit.

Franca ishte më e mirë se Danimarka sot me 2:1 dhe kështu përfundoi mini-seria e dy fitoreve të Danimarkës në ndeshje të ndërsjella. Killian Mbape ishte lideri i ekipit të tij. Futbollisti i PSG-së shënoi dy gola për të arritur golin e shtatë në Kupën e Botës.

Këtë nuk duhet ta harrojmë Mbappe është vetëm 23 vjeç dhe ndeshja kundër Danimarkës ishte vetëm e nënta e tij në Botëror. Lojtari i fundit që ka pasur shifra të tilla para se të mbushte 24 vjeç është ai legjendar Pele.

Golashënuesi më i mirë i Kupës së Botës, Miroslav Klose ka shënuar 16 gola në 24 ndeshje dhe Mbappe kërcënon seriozisht këtë rekord.

Video e ditës