Një burrë nga Kolorado vdiq pasi u pickua nga një kërpudha helmuese që e mbante si kafshë shtëpiake

Lulthi helmues / Foto: Pete Oxford / Minden Pictures / Profimedia

Një burrë nga Kolorado ka vdekur në spital pasi është kafshuar nga një lezet helmues që e mbante si kafshë shtëpiake. Christopher Ward, 34 vjeç, u dërgua me urgjencë në spital menjëherë pasi u pickua nga një nga dy hardhucat e tij helmuese më 12 shkurt. Ai shpejt përfundoi në mbështetje të jetës dhe vdiq të premten, raporton ajo BBC.

Zyrtarët e Jefferson County Coroner refuzuan të komentojnë dje mbi shkakun e vdekjes së tij ose nëse Ward vdiq nga helmi ose një gjendje tjetër mjekësore. E dashura e Ward ua dorëzoi hardhucat, të quajtura Winston dhe Potato, tek autoritetet një ditë pas kafshimit, raporton ABC.

Ajo i tha policisë se Ward menjëherë filloi të shfaqte simptoma - ai vjelli disa herë, pastaj përfundimisht ra të fikët dhe ndaloi frymëmarrjen. 34-vjeçari bleu Winston, i cili e kafshoi atë, në tetor në një ekspozitë zvarranikësh në Denver, dhe patate nga një kultivues në Arizona në nëntor.

Lythat helmues janë zvarranikë helmues që jetojnë në jugperëndim të Shteteve të Bashkuara dhe në territorin e Meksikës. Ata ushqehen me zogj, vezë dhe gjitarë të vegjël. Dhëmbët e mprehtë në nofullën e poshtme kanë brazda nëpër të cilat derdhet helmi nga gjëndrat toksike nëngjuhësore. Pas sulmit të tyre, njerëzit mund të ndjejnë dhimbje të forta dhe të fikët, por ato zakonisht nuk janë fatale.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës