Një burrë gërmoi një tunel në qendër të Romës për të grabitur një bankë, më pas ngeci në të, zjarrfikësit mezi e shpëtuan

Policia italiane / Foto: EPA-EFE / Andrea Fasani

Një burrë është shpëtuar pasi ka mbetur i bllokuar në një tunel në qendër të Romës që ai dyshohet se ka gërmuar në përpjekje për të grabitur një bankë, raporton Guardian.

Zjarrfikësve iu deshën tetë orë për të çliruar burrin, i cili u varros gjashtë metra pasi një pjesë e rrugës u shemb në Via Innocenzo XI, pranë Vatikanit.

Shërbimet e urgjencës u alarmuan pasi morën një telefonatë nga një prej katër anëtarëve të dyshuar të bandës që arritën të shpëtonin nga tuneli i shembur mëngjesin e së enjtes.

Ndërsa shpëtuesit kryenin operacionin kompleks duke hapur një gropë paralele për të arritur burrin, ai vazhdoi të bërtiste: "Ndihmoni, ju lutem më nxirrni jashtë", raportojnë mediat italiane.

Burri, të cilit iu dha ushqim i lëngshëm dhe një shishe oksigjeni për ta ndihmuar të merrte frymë, përfundimisht u nxorr i gjallë në duartrokitje të gjata nga një turmë e madhe që ishte mbledhur për të parë.

Ai u dërgua në spital, ku mjekët raportuan se ka pësuar lëndime të rënda, por jo të rrezikshme për jetën.

Dy persona nga Napoli u arrestuan për rezistencë ndaj një zyrtari publik dhe dy nga Roma për dëmtim të pronës publike, tha një zëdhënës i policisë për AFP. "Ne jemi ende duke hetuar." Nuk përjashtojmë që të jenë hajdutë; kjo është një nga teoritë”, tha ai.

Burri nga Roma kishte dënime të mëparshme për grabitje, si dhe katër anëtarë të tjerë të dyshuar të bandës, të cilët u arrestuan të gjithë.

Policia beson se ata gërmuan përmes tunelit, i cili filloi nën një dyqan të mbyllur, për të arritur në një kasafortë bankare aty pranë.

Thuhet se ata gërmonin nga pak çdo ditë në mënyrë që të mund të kryenin grabitjen e tyre në festën publike të Ferragosto të së hënës, një festë italiane e ngjashme me Krishtlindjet, duke përfituar nga mbyllja e bankës.

Video e ditës