Eksodi masiv i rusëve nga Krimea: Në 24 orë, 38.000 makina kaluan urën e Krimesë

Foto: Printskirn / YouTube

Media shtetërore ruse raportoi se një numër rekord makinash kaluan Urën e Krimesë, e cila lidh Krimenë me Rusinë, duke sugjeruar se rusët që u vendosën në gadishull pas aneksimit në 2014 tani po ikin në Rusi.

Sipas TASS, 38.000 makina kaluan urën në vetëm një ditë.

Ndërkohë, imazhet satelitore të shpërthimet. Ato tregojnë se si dukej vendi ku ndodhën shpërthimet para shpërthimeve dhe si duket tani.

Javën e kaluar, Krimea ishte shënjestër e sulmeve me raketa ukrainase disa herë. Dje, një depo municioni i ushtrisë ruse u godit në zonën e Dzhankoy duke shkaktuar një seri shpërthimesh. Më herët është goditur me raketa edhe baza ajrore e aviacionit rus, ku sipas ukrainasve janë shkatërruar disa avionë luftarakë.

Këto sulme, sipas Kievit, janë pjesë e kundërsulmimit të ushtrisë ukrainase që synon, siç thuhet, çlirimin e territoreve të pushtuara dhe dëbimin e agresorit rus nga gadishulli, i cili u aneksua nga Rusia në vitin 2014.

Strategjia e re e Ukrainës – fokusimi në sabotim për të krijuar kaos në Rusi

Video e ditës