Zakoni i dashurisë së një mashkulli që i çmend femrat: Pse ndodh?

Foto: Pexels/prodhimi i kampusit

Shpesh meshkujt i zë gjumi nga rraskapitja pas seksit, ndërsa partneret e tyre dëshirojnë të përqafohen, bisedojnë dhe shkëmbejnë dashuri. Për shumë gra, kjo është një nga situatat më irrituese në marrëdhënien e tyre romantike, dhe shpeshherë edhe shkaku i mosmarrëveshjeve. Por shkenca thotë se ka arsye shumë të mira pse ndodh kjo.

Lodhja

Arsyeja e parë dhe më e rëndësishme është lodhja dhe mungesa e energjisë, të cilat shpesh ndodhin në një masë më të madhe tek meshkujt sesa tek femrat. Gjatë marrëdhënieve, përqafimeve dhe të gjitha aktiviteteve të tjera nën çarçafë, meshkujt investojnë të gjithë energjinë e tyre dhe ndihen shumë më të lodhur pas marrëdhënies.

Lehtësim nga stresi dhe tensioni

Një arsye tjetër është çlirimi i stresit, tensionit dhe frikës që ndodh kur përjetoni një orgazmë. Ndryshe nga femrat, meshkujt pothuajse gjithmonë përjetojnë depresion, ndaj kanë nevojë më të madhe për gjumë dhe relaksim më intensiv.

Reaksionet kimike gjatë orgazmës

Gjatë ejakulimit, meshkujt lëshojnë një koktej kimikatesh të trurit, duke përfshirë norepinefrinën, serotoninën, oksitocinën, vazopresinën dhe hormonin prolaktinë. Hormoni prolaktinë është i lidhur ngushtë me gjumin, që është një nga arsyet pse meshkujt bien në gjumë menjëherë pas seksit.

Frymëmarrje e pakontrolluar

Meshkujt gjatë seksit, veçanërisht ato më të shpejta dhe më intensive, e shtypin frymëmarrjen ose marrin frymë shumë më shpejt, për shkak të së cilës në trup hyn më pak oksigjen se zakonisht. Epo, kjo është një tjetër arsye kryesore pse shumica e meshkujve ndihen shumë të lodhur pas marrëdhënieve dhe bien menjëherë në gjumë.

Shumicën e kohës ata nuk duan të analizojnë përvojat e tyre

Gratë kanë nevojë të analizojnë përvojat e tyre dhe burrat shpesh i neglizhojnë ato. Epo, është më e lehtë për ta të vazhdojnë me aktivitete të tjera ose thjesht të bien në gjumë. Nëse një burrë nuk është një bashkëbisedues i mirë në momentet kur një grua e pret më shumë prej tij, shpesh mund të krijojë një ndjenjë zemërimi, e në disa situata edhe faj. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të merren parasysh ndryshimet midis trurit të mashkullit dhe femrës dhe të kemi mirëkuptim të ndërsjellë

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës