Marinakis reagon: Pala tjetër nuk na respekton, nuk quhet Maqedoni, por Maqedonia e Veriut, sipas Marrëveshjes së Prespës

Pavlos Marinakis, zëdhënës i qeverisë greke/Foto: Screenshot/YouTube

Pala tjetër nuk i përmbahet as çështjeve elementare, nuk respekton çështjet elementare, siç është emri i vendit, i cili nuk quhet Maqedoni, por Maqedonia e Veriut, tha zëdhënësi i qeverisë greke, Pavlos Marinakis, në shtypin e sotëm të rregullt. informoi korrespondenti i MIA-s nga Athina.

Marinakis përsëriti edhe një herë qëndrimet greke, kritikoi SYRIZA-n për këmbënguljen që memorandumet të ratifikohen në Kuvend dhe tha se për momentin kjo nuk do të ndodhë sepse ato janë një armë negociuese për palën greke.

- Nga momenti që ka disa armë negociuese që janë ende në tryezë, njëra është negociatat e anëtarësimit, procesi i anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian që përshkruhet në një nga tre memorandumet, ju padyshim nuk ecni përpara. ju prisni dhe kërkoni nga pala tjetër që ai të respektojë, së pari gjërat elementare, pra si quhet ky vend. Ajo nuk quhet Maqedoni, quhet Maqedonia e Veriut, sipas Marrëveshjes së Prespës. Kështu që në të ardhmen e shihni si do të vazhdoni, tha Marinakis për memorandumet.

Ai përsëriti se megjithëse Demokracia e Re ishte “kundër Marrëveshjes së keqe të Prespës” dhe votoi kundër saj si opozitë, më pas shpjegoi se “nëse votohet dhe ratifikohet do të duhet të zbatohet”.

I pyetur nga një gazetar nëse Athina zyrtare do të ndërmarrë hapa konkretë në samitin e ardhshëm të NATO-s në korrik në rast se Marrëveshja nuk respektohet nga pala tjetër, Marinakis tha se nuk ka nevojë të nxitohet, do të presin të shohin se si do të zhvillohen gjërat. por gjithashtu theksoi se “kryeministri ka treguar se nuk bën asnjë lëshim më të vogël për të drejtat sovrane dhe interesat kombëtare të vendit”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës