Marinakis: Nuk ka ratifikim të Memorandumeve të Prespës në situatën aktuale

Pavlos Marinakis, zëdhënës i qeverisë greke/Foto: Screenshot/YouTube

Në asnjë rrethanë nuk do të ratifikohen memorandumet për sa kohë të zgjasë kjo situatë, përsëriti zëdhënësi i qeverisë greke, Pavlos Marinakis, në një intervistë për televizionin grek "Sky" dhe theksoi se Greqia do të ndjekë "zhvillimin e ngjarjeve nga Qeveria e re e Maqedonisë së Veriut”.

I pyetur për kundërshtimet e SYRIZA-s në lidhje me çështjen e Maqedonisë së Veriut, Marinakis tha se "gjëja e fundit që duhet të bëjmë është t'i kërkojmë falje zotit Tsipras për Marrëveshjen e Prespës".

“SYRIZA po vjen dhe në 2024 na thotë të votojmë për gjithçka, edhe nëse partia e kundërt nuk i përmbahet asgjëje”. Ai nuk përdor erga omnes për emrin, dmth si quhet vendi, në vend që të thotë Maqedonia e Veriut, ai thotë Maqedonia, dhe opozita në vend, që nga njëra anë është mirë, është opozita. por opozita në Greqi, çfarë thotë ai? Në përgjigje të palës tjetër, e cila nuk i përmbahet bazës, le t'u japim atyre gjithçka. Nuk e përmendni vendin siç e kërkon kontrata? Ne do të votojmë gjithçka. E kemi humbur njërën armë, NATO-n, tani ta humbim të dytën, që janë negociatat për procesin e anëtarësimit evropian të Maqedonisë së Veriut, tha Marinakis dhe shtoi se “qëndrimi i SYRIZA-s është i pakuptueshëm dhe nuk ka logjikë”.

“Në asnjë rrethanë nuk do të votohen memorandumet e bashkëpunimit me Maqedoninë e Veriut, duke pasur parasysh kushtet ekzistuese.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës