Mariçiq: VMRO-DPMNE të mos e refuzojë ofertën, jemi të gatshëm për grupe pune me opozitën për ndryshimet kushtetuese

Bojan Mariçiq në Bruksel/Foto: Qeveria e RSM

Oferta e kryeministrit Dimitar Kovaçevski për opozitën është e qartë - që menjëherë të votohet për hapjen e Kushtetutës, pastaj të formohet Qeveria në të cilën do të marrë pjesë edhe opozita, dhe më pas të përfundojë procesi i ndryshimeve kushtetuese dhe të përfundojë faza e shqyrtimit. thotë zëvendëskryeministri për çështje evropiane, Bojan Mariçiq.

Sot opozita tërhiqet disi nga qëndrimi se është pro ndryshimeve kushtetuese, ndryshe nga dje. Jemi të gatshëm që menjëherë të formojmë grupe punuese dhe ekipe për ta zbatuar këtë ide, tha sot Mariçiq.

Ai shtoi se qeveria është e gatshme të inicojë një ligj për negociatat me BE-në, në mënyrë që të gjithë të jenë të sigurt se nuk do të cenohet identiteti.

VMRO-DPMNE nuk duhet të refuzojë dorën e ofruar për bashkëpunim, ne tashmë do të hynim në komunikim sot nëse do të mund të vazhdonin takimet, jo domosdoshmërisht në nivelin më të lartë, por takime në çdo nivel. Dora e ofruar është bujare nga të gjitha partitë, sepse VMRO-DPMNE nuk ka pse të mos votojë për amendamentet kushtetuese që na duhen aq shumë, theksoi Mariçiq.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës