Mariçiç: Është e rëndësishme që opozita doli nga ngërçi dhe ndryshoi qëndrimin e saj të mëparshëm për ndryshimet kushtetuese

Në Bordin Qendror dhe Ekzekutiv të LSDM-së sonte do t'i përcaktojmë hapat e ardhshëm me ide konkrete për grupet punuese me opozitën dhe shpejt do t'i intensifikojmë aktivitetet. Kemi komunikime të vazhdueshme, por zyrtarisht do t'i drejtohemi opozitës për hapjen e këtij dialogu, tha zëvendëskryeministri për çështje evropiane. Bojan Maricic.

Në një intervistë për MIA-n, Mariçiq ka theksuar se është e rëndësishme që opozita ka dalë nga ngërçi dhe në një farë mënyre ka ndryshuar qëndrimin e saj të prerë se nuk do të ketë ndryshime kushtetuese me asnjë çmim.

- Mirë që e panë, e kuptuan nevojën për konsensus dhe nga një pozicion, le të themi, në të cilin ne si shtet nuk do të bllokohemi dhe tani u mbetet ta tregojnë atë vullnet të mirë në veprim. Qeveria u ka dhënë ndihmë, kryeministri ka dhënë ofertë konkrete në vend për rendin e hapave, tha Mariçiq.

Ai shtoi se opozita nuk e ka refuzuar këtë ide dhe ka dhënë vetëm disa kushte shtesë dhe sipas tij ia vlen të ulemi dhe të diskutojmë.

E pyetur se kur do të hyjnë në procedurë parlamentare ndryshimet kushtetuese, Mariçiq thotë se kjo është e mundur këtë muaj dhe varet nga dinamika për të cilën do të pajtohet në dialog me opozitën.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës