Mariçiç njofton një raund të ri prej 300 formularësh pasaportash në qershor

Foto: Shtypi i Lirë

Zëvendëskryeministri Bojan Mariçiq pretendon se në qershor pritet të mbërrijnë në vend 300 mijë formularë të rinj për lëshimin e pasaportave me emrin e ri kushtetues të vendit. Siç thotë ai, deri në shtator do të lëshohen rreth 1.900.000 dokumente udhëtimi.

“Duhet të shikojmë nga këndvështrimi i qytetarëve. Ligji sjell vetëm pasiguri shtesë ligjore dhe probleme që qytetarët mund të kenë në kufi. Përderisa nuk kemi asnjë njoftim zyrtar nga asnjë shtet anëtar i BE-së. Rruga më e sigurt për t'u kthyer në vend është me pasaportë, kështu që askush nuk do t'u krijojë probleme qytetarëve, theksoi Mariçiq në daljen e mbrëmshme në Top Topic në Telma Tv.

Sipas të dhënave të tij statistikore, deri më tani në vend janë lëshuar rreth 1.350.00 pasaporta, ai shton se këtë muaj, duke përfshirë edhe këtë javë, janë marrë gati 300.000 formularë të rinj.

"Këto formularë ofrojnë një vrull për printimin e pasaportave deri në qershor." Kjo do të thotë se 1.350.000 do t'i shtohen edhe 300.000 mijë të tjera. Në qershor do të arrijë një raund i ri prej rreth 300.000 formularësh dhe praktikisht deri në shtator do të lëshohen rreth 1.900.000 pasaporta, thotë zëvendëskryeministrja Mariçiç.

Ai shton se ky është edhe numri real i përgjithshëm i qytetarëve, pasi siç thotë ai, jo të gjithë nxjerrin pasaportë dhe nuk janë të interesuar të kenë dokument udhëtimi.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës