Mariçiq: Përvoja tregon se pritja nuk e përmirëson pozicionin tonë

Bojan Mariçiq, zëvendëskryeministër për çështje evropiane/Foto: Qeveria e RSM

“Vullneti politik është kyç. Tashmë e kemi përvojën që pritja nuk na përmirëson pozicionin”, tha sonte në një dalje të ftuar në televizionin “21” zëvendëskryeministri përgjegjës për integrimet evropiane. Bojan Maricic.

Ai thotë se problemi me Greqinë nuk është zhdukur, por është dashur të nënshkruajmë një marrëveshje.

“Ne nuk mund t'i ndryshojmë kushtet, ato janë kushtet. Ky është kuadri i negociatave dhe nga ne varet nëse do të na hapet dera e BE-së. BE-ja ishte e padrejtë me ne, sepse perceptimi i qytetarëve është se duhet të kënaqim orekset e fqinjëve që tashmë janë pjesë e BE-së. Por fakti është se të gjitha vendet kanë mosmarrëveshje dypalëshe. Të mos harrojmë se Kosova është pjesë e negociatave të Serbisë me BE-në”, ka shtuar Mariçiq.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës