Mariçiq sot në një takim të Bordit të Kornizës së Investimeve për Ballkanin Perëndimor

Foto: Shtypi i Lirë

Zëvendëskryeministri përgjegjës për çështjet evropiane dhe negociatori kryesor i vendit me BE-në, Bojan Mariçiq, do të marrë pjesë sot në takimin e pestë të Bordit Strategjik të Kornizës së Investimeve për Ballkanin Perëndimor (VBIF) së bashku me Drejtorin e Përgjithshëm të Drejtoria për Fqinjësinë dhe Negociatat e Zgjerimit të Komisionit Evropian (NEAR), Gert Jan Köppmann dhe me Drejtorin e Përgjithshëm të Departamentit për Evropën dhe Tregtinë Ndërkombëtare në Ministrinë e Punëve të Jashtme Norvegjeze, Frode Overland Andersen.

Siç njofton korrespondenti i MIA-s nga Brukseli, temë e bisedimeve do të jetë politika e zgjerimit të BE-së me theks të veçantë në planin e KE-së për rritjen e Ballkanit Perëndimor, si dhe rrjedhën e reformave dhe zhvillimet tjera aktuale në vend.

Me takimin e sotëm, Mariçiq përfundoi vizitën e tij disa ditore në Bruksel, gjatë së cilës dje mbajti një fjalim hapës në takimin dypalësh me temën "Kapitulli 31 - Politika e Përbashkët e Jashtme dhe e Sigurisë" nga Cluster 6, me mbylljen e të cilit zyrtarisht përfundoi depistimi. procesi i Maqedonisë së Veriut.

Ai vuri në dukje se ne po presim me padurim momentin pozitiv të rrugës sonë të integrimit evropian, duke theksuar rëndësinë e përfundimit me sukses të ciklit gjithëpërfshirës të procesit të shqyrtimit të nisur nga metodologjia e re e anëtarësimit dhe duke theksuar vendosmërinë kolektive për të çuar përpara integrimin e vend në Bashkimin Evropian.

Para seancës së fundit të shfaqjes, Mariçiq tha se duke marrë parasysh angazhimin dhe përpjekjet tona për t'u bërë anëtare e plotë e BE-së, ai pret që Këshilli Evropian javën e ardhshme të marrë një rekomandim për të vazhduar me Konferencën e dytë Ndërqeveritare.

“Me këtë, çdo hap i ardhshëm në procesin e anëtarësimit të vendit tonë në Bashkimin Evropian, si dhe dinamika e negociatave, do të varet vetëm nga ne, nga miratimi i ndryshimeve kushtetuese. Jemi në një pikë kyçe të historisë sonë që do ta transformojë shoqërinë maqedonase. Ky është një moment historik për Maqedoninë e Veriut, për Ballkanin Perëndimor dhe për Bashkimin Evropian. Duhet ta shfrytëzojmë këtë mundësi pa hezitim, pa shqetësime dhe pa frikë, por me bindjen se do të kontribuojë në prosperitetin e shtetit dhe qytetarëve, tha Mariçiq.

Sipas tij, vonesa apo bllokimi i procesit të negociatave dhe anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në BE paraqet rrezik për reformat dhe zhvillimin tonë.

“Kam besim se me shumicën e qytetarëve maqedonas që duan ta shohin Republikën e Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian në vitin 2030, së bashku do të kemi sukses. Të kalojmë së bashku pengesat dhe të sigurojmë të ardhmen evropiane për brezat e tanishëm dhe të ardhshëm, tha zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane.

Zëvendëskryeministrja Mariçiq, përveç pjesëmarrjes në seancën finale të procesit të skriningut, pati takime pune edhe me zëvendëspresidentin e Komisionit Evropian dhe Komisionerin Evropian për Promovimin e Mënyrës Evropiane të Jetesës, Margaritis Schinas.

Schinas njoftoi pas takimit X se Maqedonia e Veriut tashmë ka ndërmarrë hapa të mëdhenj drejt anëtarësimit në BE. "I inkurajojmë miqtë tanë në Shkup që të shfrytëzojnë momentin dhe të vazhdojnë me reformat kyçe, me fokus në amendamentet kushtetuese dhe sundimin e ligjit", tha Schinas në njoftim.

Maricic pati gjithashtu një takim informues me delegatët e Grupit të Punës të Këshillit Evropian për Zgjerim dhe Vendeve Negociuese për Anëtarësimin në BE (COELA), ku u diskutua për përfundimin me sukses të procesit të shqyrtimit, planet e radhës në lidhje me dorëzimin e dokumenteve të nevojshme për zbatim. të reformave, strategjisë për Planin e Rritjes që vendi po zhvillon aktualisht, si dhe sfidat në rrugën drejt BE-së.

Maricic së bashku me kryeministrin Dimitar Kovacevski të mërkurën morën pjesë në takimin dypalësh të procesit të skriningut pas “Kapitullit 30 – Marrëdhëniet e jashtme” nga grupi 6, si dhe në një debat në Parlamentin Evropian kushtuar zgjerimit të BE-së. me eurodeputetë nga radhët e Aleancës Progresive të Socialistëve dhe Demokratëve (SD).

Në ditën e parë të vizitës së tij të punës në Bruksel të martën, zëvendëskryeministrja Mariçiq mori pjesë dhe foli në seminarin e organizuar nga SD me temën "Formimi i agjendës progresive për zgjerim".

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës