Harta e vendit ku do të vendosen trupat dhe armët amerikane në Evropë

HARTA E EVROPËS LUFTA E UKRAINËS FORCA USA USA
Përpunimi i të dhënave: Shtypi i Lirë - Ivan Samarxhiev

SHBA do të rrisë praninë e saj ushtarake në të gjithë Evropën pasi aleanca e NATO-s bie dakord për një "ndryshim themelor" në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës. Kështu, një seli e përhershme ushtarake amerikane do të hapet në Poloni, ndërsa luftanijet e reja amerikane do të ankorohen në portet dhe bazat detare në Spanjë, një flotë ajrore shtesë dhe e forcuar avionësh luftarakë në Britaninë e Madhe dhe trupa shtesë tokësore në Rumani.

Presidenti i SHBA-së Joseph Biden tregoi në samitin e NATO-s se Aleanca e Atlantikut të Veriut ka nevojë për unitet më shumë se kurrë më parë. Me deklaratën e tij u pajtua edhe Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës, Jens Stoltenberg, i cili tha se aleanca ushtarake duhet t'i nënshtrohet "remontit" më të madh që nga Lufta e Ftohtë.

Foto Joe Biden EPA-EFE / LAVANDEIRA JR.

Përveç Shteteve të Bashkuara, Ministria Britanike e Mbrojtjes po rrit gjithashtu ndjeshëm forcën e mbrojtjes kolektive të NATO-s, me më shumë anije luftarake, avionë luftarakë dhe forca tokësore të reagimit të shpejtë. Detaje shtesë të planit britanik nuk do të bëhen të ditura për publikun, pasi drejtuesit e atij vendi theksojnë se “operacioni ka një rëndësi të madhe”.

Nga ana tjetër, SHBA-ja ka zbuluar se do të forcojë praninë e saj ushtarake në të gjithë Evropën, por fokusi është në lindje të Kontinentit të Vjetër ku do të vendoset Korpusi i Pestë i Ushtrisë Amerikane.

Foto: EPA / JEROME FAVRE

Cili është plani i SHBA-së?

Sipas Joseph Biden, Shtetet e Bashkuara do të rrisin numrin e shkatërruesve të marinës amerikane në Spanjë nga katër në gjashtë në muajt e ardhshëm. Një brigadë shtesë rrotulluese prej 3.000 ushtarësh dhe 2.000 anëtarë të tjerë të ekipit do të vendosen në Rumani.

Mbretëria e Bashkuar do të ketë dy skuadrone të tjera avionësh stealth F-35, ndërsa mbrojtje ajrore shtesë po mbërrijnë në Gjermani dhe Itali.

Britania do të dyfishojë praninë e saj ushtarake në Estoni, me pak më shumë se 1.600 trupa.

Rusia është një kërcënim i drejtpërdrejtë

Armët dhe trupat po mbërrijnë në Evropë mes një kërcënimi në rritje nga Federata Ruse, e cila u cilësua si një kërcënim i drejtpërdrejtë në një samit të NATO-s.

Vendet anëtare të aleancës së NATO-s miratuan një deklaratë sipas së cilës Rusia u shpall një kërcënim i drejtpërdrejtë dhe Finlandës dhe Suedisë iu ofrua anëtarësimi në Aleancë.

"Kina nuk është një kundërshtar, është një sfidë serioze"

“Kina nuk është një kundërshtar, por ajo përfaqëson një sfidë serioze”, tha Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës, Jens Stoltenberg, në samitin e fundit të NATO-s në Madrid.

Ndërsa lufta e Rusisë kundër Ukrainës dominoi diskutimet në samitin e NATO-s, Kina e gjeti veten mes shqetësimeve aktuale të sigurisë të aleancës perëndimore.

“Tani po përballemi me një epokë të konkurrencës strategjike. "Kina po rrit ndjeshëm forcat e saj, duke përfshirë armët bërthamore, duke ngacmuar kështu fqinjët e saj, përfshirë Tajvanin," vuri në dukje Stoltenberg.

Koncepti i ri strategjik thotë se politika e Kinës sfidon interesat, sigurinë dhe vlerat e NATO-s, megjithëse Rusia mbetet kërcënimi më domethënës dhe më i drejtpërdrejtë i sigurisë.

"Operacionet keqdashëse hibride dhe kibernetike të Kinës dhe retorika e saj konfrontuese dhe dezinformimi po synojnë aleatët dhe minojnë sigurinë e aleancës", thuhet në konceptin strategjik.

“Ne kemi vendosur të ftojmë Finlandën dhe Suedinë që të bëhen anëtarë të NATO-s dhe kemi rënë dakord të nënshkruajmë protokollet e anëtarësimit”, thuhet në një deklaratë të shteteve anëtare.

Sekretari i përgjithshëm i aleancës, Jens Stoltenberg, tha se Rusia përbën një "kërcënim të drejtpërdrejtë" për vendet anëtare të aleancës, gjë që do të forconte krahun e saj lindor në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës.

“Zyrtarët ukrainas kanë kërkuar një sistem të mbrojtjes kundër raketave, i njohur si sistemi NASAMS, duke pasur parasysh se arma mund të godasë objektivat më shumë se 100 milje larg, megjithëse forcat ukrainase ka të ngjarë të kenë nevojë të trajnohen në ato sisteme”, thanë forcat e armatosura. njoftoi Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë së Ukrainës.

Administrata Biden ka njoftuar tashmë 450 milionë dollarë ndihmë ushtarake shtesë për Ukrainën, duke i dhënë asaj katër sisteme të tjera raketash me shumë lëshime dhe municione artilerie për sisteme të tjera. Në fillim të këtij muaji, nga Uashingtoni u njoftua se Ukrainës do t'i jepet ndihmë ushtarake shtesë prej një miliard dollarësh. Kjo ndihmë përfshin një paketë që përfshin dërgimin e obuseve shtesë, municioneve dhe sistemeve të mbrojtjes bregdetare.

“Ne do të vazhdojmë të udhëheqim botën në ofrimin e ndihmës historike në mbështetje të luftës së Ukrainës për liri”, tha presidenti amerikan.

Ndihmë për Ukrainën

Amerika njoftoi gjithashtu blerjen e një sistemi të ri të mbrojtjes raketore tokë-ajër me rreze të mesme dhe të gjatë, që do t'ia dhurojë ushtrisë ukrainase.

Është raportuar se SHBA planifikon të njoftojë publikisht në fund të kësaj jave se ka porositur një sistem të avancuar raketash tokë-ajër që do t'ia dhurojë ushtrisë ukrainase në luftën kundër ushtrisë ruse.

Presidenti amerikan Joseph Biden njoftoi së fundmi se SHBA do t'i sigurojë Ukrainës "sisteme dhe municione më të avancuara raketore". Në përgjigje të kërkesave nga forcat ukrainase, ndihma të tjera ushtarake ka të ngjarë të njoftohet këtë javë, duke përfshirë municion shtesë artilerie dhe radarë të mbrojtjes bregdetare.

“Ne do të vazhdojmë të udhëheqim botën në ofrimin e ndihmës historike në mbështetje të luftës së Ukrainës për liri”, tha presidenti amerikan.

Video e ditës