Manchester City mund të përjashtohet nga Premier League, sipas ish-këshilltarit financiar të kampionëve

foto: EPA-EFE / PETER POWELL

Kampioni aktual i Anglisë Manchester City ai kërcënohet me një dënim drastik, por vendimi i autoriteteve më të larta do të duhet të presë edhe pak.

“Qytetarët” akuzohen për shkelje të rregullave nga viti 2009 deri në vitin 2018, dyfishi i periudhës për të cilën UEFA tashmë e ka gjobitur klubin me 30 milionë euro dhe e ka ndaluar të luajë në Evropë për dy vjet.

Ky është një rast shumë më i rëndë që mund të ketë pasoja shumë të rënda për qytetin. Stefan Bornson, ish-këshilltari financiar i klubit nga Etihad, ndan këtë pikëpamje.

- Akuzat e bëra nga Premier League kundër klubit, nëse vërtetohen, duhet të rezultojnë në rënie. City ndoshta do të punësojë 50 avokatë për këtë, por edhe Premier League. City nuk ka asnjë avantazh ndaj ligës në këtë rast.

Një rast si ky është shumë i madh për ekipin aktual ligjor të Premier League dhe nuk ka sesi i gjithë procesi të përfundojë shpejt. Mendoj se do të kalojnë vite e vite përpara se të merret një vendim përfundimtar për këtë çështje, por pres një dënim të rëndë – tha Bornson.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës