Manaskov: Të gjithë më pranuan mirë në Vardar, më vjen mirë që pas disa vitesh do të luaj në turneun e Strugës

Dejan Manaskov në përgatitje me Vardarin/foto: RK Vardar 1961/Denis Dukovski

Kampioni i Maqedonisë në hendboll, Vardar 1961, edhe pse nuk do të luajë në Ligën e Kampionëve për shkak të suspendimit nga EHF, e përforcoi skuadrën me anësorin përfaqësues Dejan Manaskov. Pas pesë vitesh në Veszprem, Manaskov u largua nga skuadra hungareze dhe nënshkroi për Vardarin.

- Unë kam disa ditë që stërvitem me ekipin, përshtatem mirë, njoh shumë nga lojtarët e mëparshëm, ndaj nuk ishte e vështirë. Të gjithë më pranuan mirë dhe po përgatitemi për fillimin e sezonit. Na pret turneu i 50-të jubilar në Strugë, me kënaqësi do të luaj atje pas disa vitesh. Është një turne cilësor që do të përfaqësojë një provë veshjeje për atë që na pret në sezon. Këtë periudhë do ta shfrytëzojmë maksimalisht për të qenë gati për ndeshjen e 23 gushtit ndaj Nexes. Ne luajmë në shtëpi, do të shkojmë për fitore dhe duam të kualifikohemi në turneun final - tha Manaskov.

Nga data 16 deri më 20 gusht, Vardari do të jetë pjesë e turneut tradicional të hendbollit strugan, i cili këtë vit feston 50 vjetorin e themelimit. Përveç Vardarit, në Strugë do të performojnë edhe ekipet e Alkaloidit, Celje Pivovarna Lasko, Butel Shkupi, Eurofarm Pelister, Tatran Preshov, AEK Athinë, Strugë dhe Butel.

Video e ditës