I mituri që dërgoi alarme të rreme për bombë akuzohet për “terrorizëm”

Raport për një bombë në gjimnazin "Josip Broz-Tito" / Foto: Sloboden Pechat - Metodij Zdravev

Ndaj një të mitur nga Shkupi është paraqitur kallëzim penal për veprën penale “terrorizëm”.

Departamenti për luftimin e terrorizmit, ekstremizmit të dhunshëm dhe radikalizmit në Departamentin për luftimin e krimit të organizuar dhe krimit të rëndë pranë Prokurorisë Themelore Publike për Prokurorinë e Krimit të Organizuar dhe Korrupsion sot ka dorëzuar kallëzim penal kundër një djali 15-vjeçar nga Shkupi. , për veprën penale “terrorizëm” dhe e dënueshme nga neni 394-b paragrafi 2 i Kodit Penal, njofton MPB.

I mituri rreth një muaj më parë ka krijuar një adresë emaili duke përdorur telefonin e tij celular dhe të njëjtën ditë përmes laptopit të tij ka dërguar një mesazh me përmbajtje kërcënuese në adresën zyrtare të emailit të një shkolle të mesme në Shkup. Në të njëjtën kohë, për të fshehur aktivitetet e tij gjatë dërgimit të mesazhit, i mituri ka përdorur një aplikacion VPN.

Është konstatuar se është përdorur adresa IP, pronar i së cilës është babai i të miturës dhe me vendim gjykate është kryer kontrolli në banesë. Telefoni, karta SIM dhe laptopi në përdorim të të miturës janë konfiskuar.

Nga ekspertiza e kryer është konstatuar se e njëjta adresë elektronike është përdorur për dërgimin e mesazheve me përmbajtje kërcënuese në disa shkolla në territorin e qytetit të Shkupit nga celulari dhe nga kompjuteri laptop, në disa raste, thonë nga Ministria. e brendshme.

Në fillim të muajit, në prani të prindit të tij, inspektor për të mitur dhe dhunë në familje nga SVR Shkup dhe avokat, me të miturin është zhvilluar intervistë zyrtare në stacionin policor, gjatë së cilës ka sqaruar mënyrën e kryerjes së krimi.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës