Ishte vetëm një, nga nesër do të ketë dy fushata

Kodi i ndershëm për zgjedhjet parlamentare/Foto: “Sloboden Pechat”/Slobodan Djuric

Sipas shtabit zgjedhor, fushata për zgjedhjet parlamentare nuk do të ndryshojë shumë nga ajo për zgjedhjet presidenciale – partitë e mëdha do të vazhdojnë me takime me qytetarët, mitingje qendrore nëpër qytete dhe me billborde.

Fushata presidenciale është para finales për raundin e parë zgjedhor, me retorikë të nxehtë dhe do të përkojë me atë të zgjedhjeve parlamentare që do të mbahen pothuajse nga të gjitha partitë që kanë ofruar kandidatë për president. Nga nesër, në të njëjtën kohë me kandidatët për president, do të nisë edhe prezantimi i kandidatëve për përbërjen e re parlamentare.
Vetëm LSDM dhe koalicioni do të ndajë fushatën parlamentare nga fushata e kandidatit për kryetar të shtetit Stevo Pendarovski. Fushata për zgjedhjet parlamentare, sipas shtabit zgjedhor, nuk do të ndryshojë shumë nga ajo presidenciale, ku partitë theksojnë promovimin e kandidatëve për deputetë dhe programin që ofrojnë për qeverinë e re.

Sipas sondazheve, beteja kryesore për përbërjen e re të Kuvendit dhe “Ilindenska” do të jetë mes tyre. VMRO-DPMNE dhe LSDM, si dhe në mes Fronti Evropian dhe Koalicioni i Vlerës. Ata pritet të marrin edhe mandate parlamentare Majtas dhe partia e Maksim Dimitrievskit E DI.

VMRO-DPMNE tradicionalisht do ta fillojë fushatën parlamentare me një tubim nga Ohër, ku përveç prezantimit të “Platforma 1.198” dhe bartësit të listës “pesë” Gjorgjija Sajkoski dhe kandidatëve për deputetë, do të fjalim edhe lideri Hristijan Mickoski dhe kandidatja për kryetare Gordana Siljanovska Davkova. “Ndryshime në duart tuaja” është slogani me të cilin do të prezantohen para qytetarëve kandidatët për deputetë nga partia opozitare.

LSDM do të ketë dy karvane zgjedhore

LSDM thotë se do të ketë dy karvane zgjedhore, gjegjësisht se Pendarovski do të vazhdojë prezantimin e tij, ndërsa fushata parlamentare e LSDM-së dhe koalicionit do të fillojë nesër në mesditë, në Muzeu i Artit Bashkëkohor, dhe tubimet e para do të jenë nesër në mbrëmje në ora Demir Kapija dhe në Gjevgjeli. Pendarovski do të jetë brenda Vinica dhe në Kochani. Fushatat janë të ndara, pasi Pendarovski është kandidat civil. Të dielën, në Shkupi, do të ketë një tubim të përfunduar Pendarovski, në të cilën do të jetë i pranishëm edhe lideri i LSDM-së Dimitar Kovaçevski si titullar i Njësisë së Parë zgjedhore.

Fronti evropian, e udhëhequr nga BDI, nesër fillon fushatën me prezantimin e kandidatëve për deputetë dhe programin në hotel "Aleksandri Palace" në orën 11. Nga atje nuk kemi marrë asnjë informacion nëse fushata parlamentare do të jetë e ndarë nga ajo e kandidatit për president Bujar Osmani. BDI-ja sapo njoftoi se tubimi final i Osmanit do të jetë në shesh.Maqedoni", në Shkup.

Koalicioni “Vredi” do të përfaqësojë bartësit e listave së bashku me kandidatin për president Arben Taravari. Fushatat do të përkojnë edhe me Levicën, ZNAM dhe GROM, gjegjësisht në tubime, përveç kandidatëve për president Biljana Vankovska, Maksim Dimitrievski dhe Stevço Jakimovski, do të prezantohen edhe kandidatët për deputetë.

Sipas shtabit zgjedhor, fushata për zgjedhjet parlamentare nuk do të ndryshojë shumë nga ajo për zgjedhjet presidenciale, gjegjësisht partitë e mëdha do të vazhdojnë me takime me qytetarët, me tubime, mitingje qendrore nëpër qytete dhe me prezantimin e mbajtësit e listave në tabela. Partitë më të vogla do të bëjnë fushatë me tubime, takime të drejtpërdrejta me qytetarët dhe me një tubim të vogël. Dhe ata si partitë e “katërs së madhe” do të kenë billborde, të paktën me drejtuesit që janë bartësit e listave.

Dashtevski: Kodi është një konfirmim i zhvillimit demokratik

Një ditë para fillimit të fushatës për zgjedhjet parlamentare, jo të gjitha partitë pjesëmarrëse në zgjedhje nënshkruan Kodin për zgjedhje të ndershme dhe demokratike. Dhe derisa për zgjedhjet presidenciale vetëm lideri i GROM-it dhe kandidati presidencial Stevço Jakimovski refuzoi të inicializojë Kodin, për zgjedhjet parlamentare pothuajse të gjitha partitë e vogla nuk e nënshkruan Kodin në shenjë revolte që partitë dhe koalicionet e mëdha marrin shumë para. për reklama elektorale dhe kanë mbetur me thërrime.
Kryetari i Komisionit Shtetëror Zgjedhor (KSHZ) Aleksandar Dashtevski tha se ky akt është shprehje e vullnetit për ruajtjen e integritetit të procesit demokratik.

– Kodi është një konfirmim i zhvillimit demokratik për shoqërinë tonë që ne të gjithë angazhohemi ndaj parimeve të demokracisë. Me nënshkrimin e këtij Kod, nënshkruesit dërgojnë mesazhin e drejtësisë dhe respektimit të të gjitha rregullave, ligjeve dhe rregulloreve, si dhe respektimit të sundimit të ligjit dhe sundimit të ligjit gjatë organizimit të zgjedhjeve - tha Dashtevski dhe shtoi se palët angazhohen që të respektojnë kodin etik dhe nuk do të përdorin gjuhën e urrejtjes në fushatën zgjedhore.

Nga 17 partitë dhe koalicionet që do të marrin pjesë në zgjedhjet e njëmbëdhjetë parlamentare, katër nuk e nënshkruan Kodin, ndërsa përfaqësuesi i Partisë së Punëtorëve tha se nuk u ul në tavolinë, pasi nuk plotësoheshin kushtet për zgjedhje të ndershme. . Ata nuk e nënshkruan kodin Stevcho Jakimovski nga GROM, Jorgo Ognenovski nga Demokracia, si dhe përfaqësuesit e E drejta dhe Partia e Punës. Të gjithë përfaqësuesit e partive më të vogla theksuan se Kodi Zgjedhor duhet ndryshuar, sepse favorizon partitë e mëdha, ku rrjedhin pothuajse të gjitha paratë për reklamat zgjedhore. Kryetar i ZNAM dhe kandidat për president Maksim Dimitrievski ai tha se nënshkroi vetëm formën dhe jo thelbin.

- Partitë e mëdha do të marrin nëntë milionë euro nga paratë e shtetit, partitë e vogla do të marrin 8.000 mijë euro. Ne shohim se një numër i madh i kandidatëve janë të përfshirë në përkrahjen e kandidatëve për president, vetëm qytetarët mund ta ngrenë nivelin e demokracisë - tha Dimitrievski.

Jorgo Ognenovski nga Demokracia tha se nuk e ka nënshkruar Kodin, sepse zgjedhjet nuk do të jenë të rregullta dhe të ndershme.

- Përkundrazi, do të jenë kriminalë sepse Kodi Zgjedhor është kriminal, sepse partitë që nuk kanë deputetë janë të margjinalizuara dhe u bëhet një padrejtësi e madhe. Partitë e mëdha marrin miliona, dhe ne marrim thërrime. Nuk janë parti më të mëdha, por shoqata kriminale sepse të gjithëve na i vjedhin paratë - tha Ognenovski.

Jakimovski tha se nuk e ka nënshkruar Kodin për shkak të mënyrës së financimit të zgjedhjeve parlamentare.

- Ideja e financimit të procesit zgjedhor nga shteti është të inkurajojë daljen e partive të reja dhe jo të financojë partinë kryesore në pushtet dhe partinë kryesore opozitare. Dhe më e rëndësishmja, të gjitha financimet e tjera janë të ndaluara. Së dyti, fakti që bartësit e listave marrin pjesë në fushatën presidenciale dërgon një mesazh të keq se nuk respektohet Kodi Zgjedhor dhe se kur ata të vijnë në pushtet do të mbizotërojë paligjshmëria - tha Jakimovski.

Sanja Lukarevska nga LSDM tha se ajo e ka nënshkruar Kodin dhe se janë të përkushtuar për një fushatë të drejtë, pozitive dhe korrekte. Dhe Timço Muçunski nga VMRO-DPMNE tha se ai e ka nënshkruar Kodin dhe merr përsipër në emër të Koalicionit se do të udhëheqin një fushatë pozitive.
И Danela Arsovska Nga Nova Alternativa nënshkruan Kodin dhe thanë se do t'i përmbahen parimeve të zgjedhjeve të ndershme dhe demokratike.

- Si mbajtëse e një liste, e cila është kryesisht e përbërë nga femra, shpresoj për një fushatë të drejtë dhe korrekte. Shpreh mbështetje të qartë për partitë më të vogla që nuk e kanë nënshkruar Kodin për shkak të mënyrës së shpërndarjes së mjeteve që i sjell partitë e vogla në pozita vartëse - tha Arsovska.

Jula Celiku nga Lëvizja Qytetare Evropiane theksoi se shteti nuk është i drejtë me partitë e reja, sepse me 8.000 euro nuk mund të bëhet asnjë deklaratë për media. Mirjana Najcevska nga partia juaj tha se në listën zgjedhore janë nën numrin me fat 13 dhe se ajo ka nënshkruar Kodin, sepse dispozitat përputhen plotësisht me parimet për të cilat ajo qëndron. Ajo kritikoi ashpër mediat dhe i quajti si batakçinj të partive të mëdha, sepse ata heshtën ndërsa flisnin dhe nuk u interesuan fjalimet e partive më të vogla. Ajo u tha mediave të kenë turp nga vetja.
Nga partia E drejta në ekslider I dashur Palevski nuk e kanë nënshkruar Kodin, sepse nuk e njohin emrin e imponuar të shtetit.

– Pavarësisht synimit të ish-ministrit të Punëve të Brendshme për ta çregjistruar partinë si fole kriminelësh, ne marrim pjesë në zgjedhje. Kërkojmë ekstradimin e menjëhershëm të Palevskit në Maqedoni - thotë përfaqësuesi i Desnës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës