Maksuti: Ekipet e shpëtimit janë nisur drejt rajonit të prekur nga tërmeti në Turqi

Foto: Shtypi i Lirë / Riste Pejovski

Ekipet e mbrojtjes dhe shpëtimit të përbërë nga 40 persona janë dërguar në rajonin e prekur nga tërmeti në Turqi, Gaziantep, ka konfirmuar për MPB-në, Bekim Maksuti, drejtor i Drejtorisë për Mbrojtje dhe Shpëtim.

 Gjithsej 40 persona, profesionistë, nga qytete të ndryshme dhe nga ekipe të ndryshme për shpëtim nga rrënojat, nga ndërtesat e larta, janë dërguar në Republikën e Turqisë me automjete dhe pajisje nga Drejtoria për Mbrojtje dhe Shpëtim, informoi ai.

Tani për tani, sipas vendimit të Qeverisë, është planifikuar që aty të qëndrojnë rreth dhjetë ditë. Bëhet fjalë për persona që kanë punuar në trajnime të ndryshme brenda dhe jashtë vendit, për shpëtimin nga rrënojat. Shumica e tyre janë dërguar edhe në Republikën e Shqipërisë në vitin 2019, pas tërmetit atje.

Në rast se duhet të zgjatet, ata do të qëndrojnë ose do të zëvendësohen me të tjerë, varësisht se si do të jetë situata në terren, ka sqaruar Maksuti në një deklaratë për MPB-në.

Ekipet fillestare janë larguar mëngjesin e sotëm, aty pritet të jenë nesër në mëngjes. Ata duhet të përshkojnë një distancë prej rreth 1.900 kilometrash me rrugë dheu.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës