Në Uashington, Macron do të përpiqet të bindë Biden për taktikat ekonomike të Shteteve të Bashkuara

Biden - Macron/ Foto EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Presidenti amerikan Joe Biden do të presë javën e ardhshme presidentin francez Emmanuel Macron, i cili po viziton për të forcuar miqësinë franko-amerikane dhe për të parandaluar konkurrencën e ashpër ekonomike midis Evropës dhe Shteteve të Bashkuara, raporton Reuters.

Më shumë se një vit pasi Uashingtoni, Londra dhe Canberra hoqën dorë nga një marrëveshje e madhe e shitjes së nëndetëseve franceze dhe i shtynë marrëdhëniet franko-amerikane në prag, të dy vendet pritet të tregojnë unitet mbi kërcënimet e përbashkëta nga Rusia dhe Kina.

Por çështja e diskutueshme gjatë takimit do të jetë Akti i Zvogëlimit të Inflacionit në SHBA (IRA), raporton Reuters.

Evropianët po paralajmërojnë se një paketë e madhe subvencionesh që synojnë prodhuesit amerikanë mund t'i japin një goditje fatale industrive evropiane, të cilat tashmë po rikuperohen nga çmimet e larta të energjisë të shkaktuara nga lufta në Ukrainë.

Macron do të përpiqet të bindë SHBA-në se është në interesin e saj të mos dobësojë kompanitë evropiane në një kohë kur aleatët perëndimorë përballen me konkurrencë të ashpër ekonomike nga Kina, e cila thuhet se po përdor fuqinë e saj ekonomike "si një levë për diplomacinë".

Video e ditës