Macron do të shkojë në Kinë në prill, ai ftoi edhe Von der Leyen

Emmanuel Macron/ Foto: Blondet Eliot/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Presidenti francez Emmanuel Macron njoftoi se presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen do ta shoqërojë atë në udhëtimin e tij në Kinë në fillim të prillit.

- E ftova presidentin Von der Leyen të më shoqërojë një pjesë të rrugës për të paraqitur një pozicion të unifikuar (evropian) në Pekin, tha ai në një konferencë për shtyp pas samitit evropian në Bruksel.

Macron, siç njoftohet nga Pallati Elysee, do të jetë në një vizitë shtetërore në Kinë nga data 5 deri më 8 prill. Ai njoftoi se do ta përdorte vizitën "për të punuar" me homologun e tij kinez Xi Jinping "për të rivendosur paqen" në Ukrainë. Presidenca franceze vëren se Macron është "i përkushtuar për të mbajtur një dialog të përhershëm dhe cilësor me Kinën".

Një vizitë e ardhshme në fillim të prillit u njoftua në fund të shkurtit, por nuk u dhanë data specifike.

Parisi dëshiron të bindë Pekinin që të përdorë ndikimin e tij në Moskë, për ta bindur atë të pranojë negociatat me Kievin.

“Macron do të bisedojë me Xi për krizat ndërkombëtare në Lindjen e Mesme dhe Afrikë, tensionet në rajonin Indo-Paqësor, çështjet strategjike dhe ekonomike, si dhe bashkëpunimin për t'u marrë me sfidat kryesore botërore”, tha Pallati Elysée.

Macron njoftoi më parë se do të vizitonte Kinën në fillim të prillit dhe i bëri thirrje Pekinit të "ndihmojë në presionin ndaj Rusisë" për t'i dhënë fund luftës në Ukrainë.

Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez do të vizitojë Kinën javën e ardhshme.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës