Macron mbërriti në Kaledoninë e Re

Macron në Kaledoninë e Re / Foto EPA-EFE/LUDOVIC MARIN /

Presidenti francez Emmanuel Macron mbërriti në Kaledoninë e Re, një territor francez jashtë shtetit të goditur nga protesta të dhunshme, ku njoftoi se 3.000 policë francezë do të qëndrojnë në ishull për aq kohë sa të jetë e nevojshme.

"Në orët dhe ditët në vijim, operacione të reja të mëdha do të planifikohen aty ku është e nevojshme," tha Macron në një takim me udhëheqësit politikë dhe të biznesit të ishullit, duke theksuar se rendi do të rivendoset plotësisht sepse "nuk ka zgjidhje tjetër".

Ai shtoi se 3.000 policë francezë do të qëndrojnë në ishull, nëse është e nevojshme, edhe gjatë Olimpiadës së Parisit.

“Unë personalisht besoj se gjendja e jashtëzakonshme nuk duhet të zgjatet”, tha Macron dhe shtoi se ajo duhet të hiqet kur protestuesit të heqin barrikadat nga rrugët.

Në takimin me Macron ishte kryeministri i Kaledonisë së Re, Louis Mapou, si dhe presidenti i Kongresit, Roche Vamjtan, nënshkrues i Traktatit të Noumeas të vitit 1998, i cili i hapi rrugën pavarësisë graduale të Kaledonisë së Re.

Kjo marrëveshje skadoi në vitin 2021, kohë në të cilën kishin dështuar tre referendume për pavarësinë, rezultatet e të cilave nuk njihen nga populli autokton i Kanakëve.

Vamjtan është lideri i Unionit Kaledonian, partia më e madhe në koalicionin pro-pavarësisë FLNKS, e cila tha në një deklaratë përpara takimit se shpresonte që Macron të "marrë frymë të re" në negociatat në të gjitha anët e marrëveshjes së mëparshme.

Macron theksoi se "zbutja nuk mund të nënkuptojë injorimin" e pozitës së shumicës në Kaledoninë e Re.

Protestat në ishull kanë vazhduar prej javësh dhe janë kthyer në të dhunshme më 13 maj për shkak të votimit të shpallur në parlamentin francez për ndryshimet në kushtetutën e Kaledonisë së Re më 14 maj.

Ndryshimi do të zgjeronte të drejtën e votës në Kaledoninë e Re për qytetarët francezë që kanë jetuar në ishull për më shumë se 10 vjet, në kundërshtim me Traktatin Noumea, i cili thotë se askush që u zhvendos në ishull pas vitit 1998 nuk ka të drejtë të votojë.

Qeveria franceze e konsideron "absurde" përjashtimin e një të pestës së njerëzve nga votimi, por separatistët në Kaledoninë e Re besojnë se zgjerimi i listës zgjedhore do të përfitojë politikanët pro-francezë.

Duke qenë se është një reformë kushtetuese, miratimi i saj kërkon një votim në të dy dhomat e parlamentit francez, për të cilin Macron nuk ka shpallur ende një datë.

Në një deklaratë, FLNKS i kërkoi Macronit t'i jepte më shumë kohë për të arritur një marrëveshje politike për të ardhmen e ishullit.

Franca aneksoi Kaledoninë e Re në 1853 dhe ajo kaloi nga statusi i kolonisë në statusin e territorit jashtë shtetit në 1946.

Kaledonia e Re është prodhuesi i tretë më i madh i nikelit në botë, por sektori është në krizë dhe rreth 20 për qind e banorëve të saj jetojnë në varfëri.

Autoritetet franceze thanë se nga fillimi i trazirave deri të shtunën, gjatë shkëmbimit të zjarrit në barrikadën në veri të ishullit, 6 persona mbetën të vrarë dhe dy të plagosur.

Autoritetet kanë shpallur një gjendje të jashtëzakonshme që përfshin një shtetrrethim gjatë natës, si dhe ndalime të tubimeve publike, shitjen e alkoolit dhe mbajtjen e armëve.

Mijëra turistë u bllokuan në ishull për shkak të mbylljes së aeroportit të vetëm për fluturime komerciale dhe Franca, Australia dhe Zelanda e Re organizuan fluturime për të larguar turistët nga Kaledonia e Re.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës