Macron nuk e përjashton mundësinë e vendosjes së trupave tokësore franceze në Ukrainë

Presidenti francez Emmanuel Macron tha dje se ai nuk përjashton mundësinë e vendosjes së trupave tokësore franceze në Ukrainë, raportoi DPA.

Pas përfundimit të një konference për ndihmën për Ukrainën dje në Paris, Macron tha se nuk po përjashton asgjë për të siguruar që Rusia të mos fitojë luftën kundër Ukrainës.

Takimi, i cili u organizua në një njoftim të shkurtër, u ndoq nga zyrtarë të lartë nga shumë prej mbështetësve kryesorë evropianë të Kievit, duke përfshirë kancelarin gjerman Olaf Scholz dhe sekretarin e jashtëm britanik David Cameron.

“Nuk ka pasur konsensus për përdorimin e trupave tokësore në takimin e mbi 20 krerëve të shteteve dhe kryeministrave, por asgjë nuk mund të përjashtohet për sa i përket dinamikës së ardhshme”, tha Macron. Çdo vend mund të vendosë në mënyrë të pavarur dhe sovrane për vendosjen e trupave tokësore, raportoi agjencia gjermane.

Presidenti francez tregoi se në takim u vendos që të formohej një koalicion për të furnizuar Ukrainën me raketa për sulme shumë prapa linjave ruse. Në afat të shkurtër, municione shtesë për Ukrainën duhet të mobilizohen nga rezervat e saj.

- Dorëzimi i avionëve luftarakë francezë Mirage ende nuk është vendosur, por pajisjet ushtarake franceze që mund të ndihmojnë Ukrainën janë ende duke u ekzaminuar. Dija e përbashkët sot është se siguria e të gjithë neve është në rrezik, tha Macron.

Ai shtoi se sjellja e Moskës po bëhet më agresive në nivelin politik dhe në vijën e parë në Ukrainë.

Rusia nuk duhet të fitojë luftën, theksoi Macron, duke thënë se mbështetja nuk mund të lëkundet dhe se mbështetësit e Ukrainës duhet të intensifikojnë përpjekjet e tyre.

Sipas tij, rritja e ndihmës për Ukrainën me para dhe armë duhet të mobilizohet si bashkërisht ashtu edhe në nivel kombëtar.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky iu bashkua takimit në Paris përmes lidhjes video.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës