Macron: Marrëveshja bërthamore e Iranit duhet të ketë sukses

Emanuel Macron / Foto: EPA-EFE / RONALD WITTEK

Presidenti francez Emmanuel Macron tha sot se duhet të arrihet sukses në bisedimet për të ringjallur marrëveshjen bërthamore të vitit 2015 midis fuqive botërore dhe Iranit, duke marrë parasysh interesat e partnerëve rajonalë, përfshirë Izraelin.

“Ne duhet ta mbrojmë këtë marrëveshje (bërthamore) me Iranin. Dhe le të marrim parasysh interesat e miqve tanë në rajon, në radhë të parë të Izraelit, tha Macron në konferencën e përbashkët për shtyp me kryeministrin izraelit Yair Lapid.

Sipas Lapid, thirrja e bërë nga Macron në vitin 2018 për nevojën për një "marrëveshje të re bërthamore" me Iranin është ende e vlefshme.

Video e ditës