Macron dhe Zelensky diskutuan për termocentralin bërthamor të Zaporozhye

Volodymyr Zelensky dhe Emanuel Macron
Volodymyr Zelensky dhe Emmanuel Macron në Kiev, Ukrainë / 16 qershor 2022 / Foto: EPA-EFE / LUDOVIC MARIN

Presidentët francezë dhe ukrainas Emmanuel Macron dhe Volodymyr Zelensky diskutuan me telefon situatën në lidhje me termocentralin bërthamor të Zaporozhye.

Pallati Elysee konfirmoi se Macron dhe Zelensky folën me telefon dhe se presidenti francez dënoi aneksimin e paligjshëm të Rusisë të rajoneve ukrainase Donetsk, Luhansk, Kherson dhe Zaporizhia.

Macron thekson se Franca është e vendosur të ndihmojë Ukrainën të rivendosë sovranitetin dhe integritetin e saj territorial. Ai gjithashtu tregoi se po punonte me partnerët e tij evropianë për sanksione të reja kundër Rusisë.

Gjatë bisedës, të dy liderët diskutuan situatën në termocentralin bërthamor të Zaporozhye.

Macron dhe Zelensky theksuan se është urgjentisht e nevojshme të sigurohet rotacioni i personelit ukrainas, i cili siguron funksionimin dhe sigurinë e këtij objekti në një afat të shkurtër.

Video e ditës