Macron paralajmëroi Izraelin: Shkatërrimi i Hamasit mund të zgjasë 10 vjet

Emmanuel Macron / Foto: EPA-EFE/MALTON DIBRA

Presidenti francez Emmanuel Macron paralajmëroi sot Izraelin se qëllimi i tij - "shkatërrimi total i Hamasit", lëvizjes islamike palestineze në Gaza - duhet "të rafinohet", pasi ekziston rreziku që kjo mund të nënkuptojë dhjetë vjet luftë.

– Shkatërrimi i plotë i Hamasit, çfarë është kjo? A mendon dikush që kjo është e mundur? Nëse po, lufta do të zgjasë dhjetë vjet. Unë nuk mendoj se dikush seriozisht e di se si ta përcaktojë atë qëllim. Prandaj, ai synim duhet të specifikohet, u tha Macron gazetarëve në Dubai gjatë Konferencës Ndërkombëtare të Klimës (COP28).

Ai tha se "një luftë e mirë kundër terrorizmit nuk do të thotë bombardime sistematike dhe të vazhdueshme".

Pas një armëpushimi shtatë-ditor, Izraeli rifilloi sulmet në Gaza në përgjigje të inkursionit të Hamasit në territorin izraelit më 7 tetor. Izraeli ka njoftuar më parë se qëllimi i tij është shkatërrimi i plotë i Hamasit, i cili është në pushtet në Rripin e Gazës.

Macron tha se përpjekjet duhet të dyfishohen për të arritur një armëpushim të qëndrueshëm në luftë.

Vazhdimi i luftimeve në Rripin e Gazës... është shqetësues dhe temë e shumë bisedimeve në Dubai, tha Macron.

"Kjo situatë kërkon përpjekje të dyfishuara për të arritur një armëpushim të përhershëm, për të siguruar lirimin e të gjithë pengjeve ende të mbajtura nga Hamasi dhe për të ofruar ndihmën urgjente të nevojshme për popullin e Gazës dhe për t'i dhënë garanci Izraelit se siguria e tij është rivendosur", theksoi presidenti francez.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË