Macron i bëri thirrje Teheranit që të "fundojë menjëherë mbështetjen e tij për luftën e agresionit të Rusisë kundër Ukrainës".

Emmanuel Macron/ Foto Blondet Eliot -POOL / Sipa Press / Profimedia

Presidenti francez Emmanuel Macron telefonoi sot homologun e tij iranian Ibrahim Raisi të ndalojë menjëherë mbështetjen e Rusisë në luftën në Ukrainë duke furnizuar drone, tha Pallati Elysée.

Në një bisedë telefonike me Raisin, Macron paralajmëroi për pasoja të rënda, sigurie dhe humanitare, që mund të shkaktohen nga dërgesat iraniane të dronëve në Rusi.

Presidenti francez i bëri thirrje Teheranit që "të përfundojë menjëherë mbështetjen e tij për luftën e agresionit të Rusisë kundër Ukrainës".

Shtëpia e Bardhë tha të premten se Rusia "po merr materiale nga Irani për të ndërtuar një fabrikë drone" në territorin e saj dhe se faqja "mund të jetë plotësisht funksionale në fillim të vitit të ardhshëm".

Shtetet e Bashkuara vlerësojnë se Rusia ka marrë "qindra" dronë sulmues iranianë deri në maj dhe e akuzon atë se i ka përdorur së fundmi për të "sulmuar Kievin dhe për të terrorizuar popullsinë ukrainase", tha Shtëpia e Bardhë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës