Macron u bëri thirrje forcave ruse të tërhiqen nga Zaporozhye

Volodymyr Zelensky dhe Emanuel Macron
Volodymyr Zelensky dhe Emmanuel Macron në Kiev, Ukrainë / 16 qershor 2022 / Foto: EPA-EFE / LUDOVIC MARIN

Kreu i shtetit francez Emmanuel Macron sot ai ka zhvilluar një bisedë telefonike me kolegun e tij ukrainas Volodomir Zelenski. Gjatë kësaj bisede, e cila zgjati 1 orë e 20 minuta, ai bëri thirrje për tërheqjen e forcave ruse nga termocentrali bërthamor në Zaporozhye, njoftoi korrespondenti i MIA-s.

Emmanuel Macron nënvizoi gjithashtu "shqetësimin e tij për kërcënimin e paraqitur nga veprimet e forcave të armatosura ruse për sigurinë dhe sigurinë e instalimeve bërthamore të Ukrainës".

Në fund të korrikut, disa sulme, për të cilat Moska dhe Kievi fajësojnë njëri-tjetrin, sulmuan këtë termocentral, i cili ka qenë nën kontrollin rus që nga fillimi i pushtimit, i vendosur në Energodar, në rrethin Zaporozhye (rajon), në në jug të Ukrainës, nga frika e katastrofës bërthamore.

Video e ditës