Macron po i kërkon Rusisë të bie dakord për një armëpushim gjatë Olimpiadës, por ka marrë një përgjigje "të ftohtë" nga Kremlini

Takimi Putin-Makron
Takimet e Presidentëve të Francës dhe Rusisë, Putin dhe Macron / Foto EPA-EFE / OMER MESSINGER

Kremlini sot "reagoi ftohtë" ndaj thirrjes së presidentit francez Emmanuel Macron për një armëpushim në konfliktet ndërkombëtare gjatë Olimpiadës së Parisit, duke thënë se Ukraina mund ta përdorë atë si një mundësi për t'u rigrupuar dhe riarmatosur, raportojnë agjencitë e huaja.

Ndërprerja e armiqësive nën një armëpushim olimpik është një traditë e gjatë dhe Macron tha në një intervistë të hënën se do të punonte për ta arritur atë kur Parisi të presë Lojërat Verore nga 26 korriku deri më 11 gusht.

I pyetur për këtë, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se si presidenti rus Vladimir Putin ashtu edhe ushtria ruse vunë në dukje se "regjimi në Kiev, si rregull, përdor ide dhe iniciativa të tilla për t'u rigrupuar, për t'u riarmatosur".

Lidhur me mundësinë e një armëpushimi olimpik, Peskov tha se askush ende nuk ka ndërmarrë ndonjë hap zyrtar në këtë drejtim.

Në një intervistë për mediat franceze, Macron tha se Franca do të bëjë gjithçka për të arritur një armëpushim në konfliktet në Ukrainë, Gaza dhe Sudan dhe se do të angazhojë presidentin kinez Xi Jinping për këtë çështje.

“Është një mundësi në të cilën do të përpiqem të përfshij shumë nga partnerët tanë. Presidenti kinez do të vijë në Paris pas disa javësh, do t'i kërkoj të më ndihmojë”, tha Macron.

Peskov, duke iu përgjigjur një pyetjeje të veçantë për Kinën, tha se pozicioni i Pekinit për konfliktin ukrainas është "shumë i balancuar dhe konstruktiv".

Kina, e cila nuk e ka dënuar pushtimin e Moskës dhe ka rritur ndjeshëm tregtinë me Rusinë që nga fillimi i luftës, paraqiti një iniciativë paqeje vitin e kaluar që përbëhej nga një sërë parimesh të përgjithshme që nuk përfshinin specifika se si t'i jepej fund konfliktit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës