Komunat maqedonase po organizohen për të dërguar ndihma për viktimat në Turqi

Foto: Firat Ozdemir / AFP / Profimedia

“Me keqardhje dhe ankth të thellë mora lajmin e tmerrshëm për tërmetin shkatërrues që preku qytetarët e Republikës së Turqisë dhe Sirisë. Në këto momente jashtëzakonisht të vështira dhe pikëlluese për ta, për familjet e të vdekurve dhe të lënduarve, në emrin tim, si dhe në emër të të gjitha komunave në BNJVL dhe qytetarëve të tyre, shpreh ngushëllime të sinqerta, kryetarit të BNJVL-së dhe kryetarit të komunës. i bashkisë ka shkruar në rrjetet sociale Uji mineral, Orce Georgievski.

- Maqedonia në historinë e saj i kujton edhe humbjet njerëzore dhe dëmet e mëdha materiale nga fatkeqësitë natyrore. Gjithashtu kujton ndihmën dhe ngrohtësinë e dorës së zgjatur në momentet kur kishte më shumë nevojë për to. Në momente të tilla, të gjithë duhet të kujtojmë se fatkeqësitë natyrore nuk mund të luftojmë me një epilog tragjik, por mund të ndihmojmë me humanizëm dhe solidaritet. Prandaj, si kryetar i BNJVL-së, apeloj për solidaritet deri te kryetarët e të gjitha komunave në Republikën e Maqedonisë. Tani është momenti kur secili sipas mundësive financiare duhet të tregojë fisnikërinë dhe të dëshmojë në veprim se humanizmi dhe solidariteti me të cilin na përshkruajnë ka qenë dhe mbetet forca jonë lëvizëse! Unë vetë si kryetar i Komunës së Kisella Vodës tashmë kam dorëzuar një iniciativë në Këshill për dhënien e ndihmës financiare prej 500.000,00 denarë për popullatën e prekur nga Turqia dhe Siria. Gjithashtu kemi kontaktuar me Ambasadën e Republikës së Turqisë në Maqedoni, të cilës i kemi ofruar një lloj tjetër mbështetjeje. Nga aty do të informohemi më tej për nevojat specifike, ndaj do të dalim me ndihmën e duhur për familjet e prekura nga tërmeti shkatërrues! theksoi Georgievski.

Shpresoj dhe besoj fort që këtë hap do ta ndjekin edhe të gjithë kryetarët e tjerë. Ne urojmë sinqerisht dhe nga zemra shërim të shpejtë të të lënduarve dhe që këto vende të rehabilitojnë sa më shpejt vendet e prekura nga tërmeti shkatërrues, shtoi ai.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës