Volejbollistet maqedonase të mposhtur nga Belgjika në Ligën e Artë Evropiane

foto: Federata e Volejbollit të Maqedonisë

Në ndeshjen e tij të katërt që nga ajo kohë Liga Evropiane e Artë ekipi maqedonas i volejbollit për të rritur humbi larg ndaj Charlois nga Belgjika me rezultat 3:0 në sete. Të tre setet belgët i fituan ngushtë me dy diferenca, në të parën ishin më të mirë me 27:25, në të dytin me 25:23 dhe në të tretin me 26:24.

Në setin e parë, skuadra e trajnerit Joshko Milenkoski dy herë kishte pesë pikë epërsi (7:2, 8:3), më pas mbajti një pozitiv "plus tre" (11:8, 15:12, 19:16. ).

Volejbollistet tona më të mira kishin disa topa set që nuk u shfrytëzuan dhe kundërshtari arriti të ndëshkonte dhe të priste me 1:0 në sete.

Seti i dytë solli shumë pasiguri, u luajt pikë për pikë dhe të dyja skuadrat ndryshuan epërsinë. Belgjika kishte 4:1, kështu që ne u kthyem me një rezultat minimal për 10:9, 12:11, dhe në një moment arritëm në “plus dy” (16:14). Në orën 19:19, Belgjika barazoi dy pikë, diferencë të cilën e ruajti me sukses deri në fund të setit të dytë.

Në setin e tretë Belgjika fitoi fillimisht një pozitiv “plus katër” (13:9), kështu që ne e reduktuam disi negativin në periudhën e ardhshme me 17:15 dhe 18:16. Në fund mundëm të bënim një kthesë pasi pritëm tri herë me 20:22, 21:23 dhe 22:24, por këtë herë nuk qëndruam deri në fund, pasi rivali barazoi katër pikë dhe përfundimisht vendosi finalen. 3:0.

Ai ishte më efikasi në radhët tona N. Georgiev me 17 pikë, 11 ishin A. Ljaftov, nëntë F. Savovski, dhe pas gjashtë V. Milev dhe F. Majunkov. Në krahun e kundërt, 21 pikë u arritën M. Dhjetë, dhe J. kishte një më pak. Koks.

- Duhet të punojmë në përqendrim, në ato pikat e fundit nga grupet, që t'i zgjidhim më mirë, që të jenë në favorin tonë - thotë përfaqësuesi maqedonas i volejbollit, Filip Savovski.

Turi i katërt do të kompletohet të dielën me ndeshjen ndërmjet Kroacisë dhe Ukrainës. Në tabelën e grupit B kryeson Ukraina me nëntë pikë, përpara Belgjikës me gjashtë, Maqedonisë me pesë dhe Kroacisë me një.

Ndeshja e radhës e përzgjedhjes sonë do të jetë më 14 qershor në fushë si mysafir ndaj Kroacisë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës