Qytetarët maqedonas do të mund të udhëtojnë me letërnjoftime të vjetra për në Bosnje dhe Hercegovinë

Vendkalimi Kufitar Tabanovce / Foto: "Sloboden Pechat" - Dragan Mitreski

Zëvendësministri shtesë i Punëve të Brendshme Mitko Bojmacaliyev sot në mëngjes ka zhvilluar një bisedë telefonike me ministrin e Sigurisë së Bosnjë-Hercegovinës Nenad Nesic, lidhur me miratimin e Bosnjë-Hercegovinës për udhëtimin e qytetarëve të Maqedonisë me letërnjoftim, Ministria e Njoftohet e brendshme.

Bojmacaliyev dhe Neshiq folën për faktin se qytetarët maqedonas mund të udhëtojnë në Bosnje dhe Hercegovinë me letërnjoftime me emrin e vjetër, duke respektuar Marrëveshjen ndërmjet qeverisë maqedonase dhe Këshillit të Ministrave të Bosnje-Hercegovinës për kushtet e udhëtimit të qytetarëve të dy vendeve. shteteve, nënshkruar në 2018.

- Me këtë rast, Bojmacaliyev theksoi rëndësinë e ndërtimit të urave me vendet mike, dhe tha se kjo mundësi është në kuadër të bashkëpunimit të përforcuar dhe marrëdhënieve të përmirësuara ndërmjet Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Bosnjë e Hercegovinës në periudhën e kaluar, si dhe fakti që e njëjta praktikë tashmë është krijuar dhe me Republikën e Serbisë, Shqipërinë dhe Kosovën ku hyrja lejohet me letërnjoftim me emrin e vjetër të vendit. Në të njëjtën kohë, Bojmacaliyev theksoi se MPB-ja është e gatshme të bëjë gjithçka që është e nevojshme për t'u mundësuar qytetarëve t'i realizojnë të gjitha të drejtat e tyre të garantuara me Kushtetutë dhe ligj, njofton MPB.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës