Qeramisti maqedonas Filip Fidanovski prezanton ekspozitën e tij "Picasso, ndoshta unë" në Kroaci

Filip Fidanovski në galerinë "Kerameikon K10" në Varazhdin / Fotografia: Sinisha Sovic

Pas prezantimeve të suksesshme të "Picasso, ndoshta unë" në Shkup, Kërçovë, Ohër, Manastir dhe Kumanovë, ekspozita e Filip Fidanovskit, kësaj radhe e plotësuar me vepra të reja të realizuara në vitin 2024, prezantohet para publikut kroat, i cili ka mundësinë të shikoni 13 skulptura qeramike të frymëzuara nga veprat e të madhit Pablo Picasso.

Ekspozita është e vendosur në galerinë “Kerameikon K10” të Shoqatës së Qeramistëve të Kroacisë në Varazhdin, ajo realizohet me mbështetjen financiare të Ministrisë së Kulturës së Republikës së Maqedonisë së Veriut, dhe u hap nga H.E. prof. Milaim Fetai, ambasador i Republikës së Maqedonisë së Veriut në Republikën e Kroacisë. Publiku kulturor në Varazhdin mund ta vizitojë ekspozitën nga 18 maji deri më 5 qershor 2024.

Filip Fidanovski (Shkup, 1977) kreu shkollën e mesme artistike në Shkup në vitin 1996 në klasën e profesorëve Rade Perçuklievski dhe Miho Lazarov. Ai vazhdoi studimet në Akademinë Kombëtare të Arteve në Sofje, Republika e Bullgarisë, ku në vitin 2004 u diplomua në degën e qeramikës në klasën e profesor Krasimir Jidrov.

Nga viti 1995 e deri më sot ka mbajtur 23 ekspozita personale, mbi 50 ekspozita grupore dhe jurie, ka marrë pjesë në shumë koloni dhe simpoziume artistike. Ai është fitues i pesë çmimeve. Ai është anëtar i disa shoqatave profesionale.

Është autor i një manuali për mësimin e edukimit artistik, si dhe i ushtrimeve dhe materialeve praktike për nxënësit e arsimit artistik për klasat e III-ta dhe të 3-ta të arsimit fillor. Është redaktor i disa botimeve monografike, revistave dhe katalogëve. Jeton dhe punon në Shkup.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës