Klubi kulturor maqedonas "Nikola Vaptsarov" në Bllagoevgrad: Deri më tani nuk kemi pasur kërcënime se policia do t'i gjejë autorët

Dritarja me gurë e qendrës kulturore maqedonase "Nikola Vaptsarov" në Blagoevgrad / Foto: BNT

Për Televizioni maqedonas Anëtarët e klubit maqedonas në Bllagoevgrad, i cili ishte shënjestër e vandalëve, thonë se katër muaj pas hapjes së tij, nuk kanë pasur asnjë kërcënim apo problem në punën e tyre. Ata ndihen të sigurt dhe presin që autoritetet të gjejnë autorët.

“Dëmtimi është bërë nga dy gurë të mëdhenj në derën e përparme dhe xhamin e përparmë të klubit. Erdha për të parë herët rreth orës 6:30 dhe nuk hyra në klub sepse pashë që ishte gjuajtur me gurë. Pastaj mora disa dokumente të rëndësishme. Klubi nuk sigurohet nga policia dhe mund të futet. Pa e zgjidhur rastin nga policia dhe për të gjetur se kush është fajtori, ne nuk kemi mjete për ta rregulluar dhe rihapur”, tha për MTV Jordan Grozdanov, nga Klubi Kulturor Maqedonas-Blagoevgrad.

Anëtarët e klubit kulturor maqedonas vlerësojnë se është e saktë që dje nuk është lejuar hyrja e qytetarëve bullgarë në Maqedoni.

“Për mendimin tim është e saktë nga pikëpamja që ata njerëz që nuk i lanë janë të papërgjegjshëm sepse flasin të pavërteta dhe pa asnjë konsideratë. Pra, mos lejimi i tyre për të hyrë në Maqedoni është sinjal për ata njerëz që të rishikojnë sjelljen e tyre”, thotë Atanas Maznev, nga Klubi Kulturor Maqedonas-Blagoevgrad.

Është vrarë me gurë klubi maqedonas “Nikola Vaptsarov” në Bllagoevgrad

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës