Një shtetas maqedonas dënohet në Zvicër për vrasje të kryer 24 vjet më parë

Gjykata në Biel të Zvicrës ka shpallur fajtor një shtetas të Maqedonisë 65-vjeçare, i cili është dënuar me 18 vjet e tre muaj. Gjykata e shpalli fajtor për vrasje dhe tentativë vrasjeje gjatë një grabitjeje të kryer 24 vjet më parë, në vitin 1999.

Hetuesit mësuan rastësisht për maqedonasin në vitin 2015, kur ai kishte denoncuar një vjedhje në kioskën e tij në Bernë. ADN-ja e tij përputhej me provat e ADN-së në skenën e krimit në Beale.

I dënuari mohoi përfshirjen dhe avokati i tij mbrojtës kërkoi lirim. Zyra e prokurorit publik vlerësoi se ADN-ja e tij vërtetoi përfshirjen në vrasje dhe kërkoi një dënim me 18 vjet burg.

Gjatë grabitjes, katër persona të maskuar lidhën dhe torturuan një çift të martuar dhe djalin e tyre më të vogël. Më pas, në shtëpi kanë ardhur dy djemtë më të mëdhenj të bashkëshortëve, kur njëri prej banditëve ka qëlluar disa plumba. Një djalë 22-vjeçar ka mbetur i vrarë. Banditë shpëtuan pa u zbuluar.

Sfondi i grabitjes është ende i paqartë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës