Ansambli maqedonas i baletit vizitoi Plovdivin me shfaqjen "Zonjat e Avignonit"

Foto: MIA

Në Shtëpinë e Kulturës “Boris Hristov” në qytetin bullgar të Plovdivit, sonte në Operën dhe Baletin Kombëtar të Republikës së Maqedonisë së Veriut është pritur shfaqja e baletit “Zonjat e Avignonit”.

Në fillim të aktivitetit u bë homazhe për viktimat e tërmetit katastrofik në Turqi dhe Siri.

Shfaqja e baletit është frymëzuar nga piktura me të njëjtin emër nga Pablo Picasso, me libretin dhe dramaturgjinë e Sasho Dimoski, muzikë nga Kaliopi Boukle dhe koreografi dhe regji nga Olga Pango, dhe në një shfaqje baleti nga balerinët e klasit të parë. Baleti Maqedonas. Publiku i Plovdivit i përshëndeti artistët tanë me duartrokitje të gjata. Vizita është mbështetur me mjete financiare të Ministrisë së Kulturës së Republikës së Bullgarisë.

Foto: MIA

Performanca u pasua nga Agnesa Rusi Popovska, ambasadori i Maqedonisë në Bullgari, i cili zhvilloi një bisedë të shkurtër dhe të përzemërt me drejtuesit e dy institucioneve kryesore kulturore.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës