Artistja maqedonase Pandora Apostoloska Sazdovska merr pjesë në ekspozitën "Ars Visibilis" në Spanjë

Pandora Apostoloska Sazdovska

Arti bashkëkohor në shekullin e 21-të po pëson një transformim të madh me zërat dhe perspektivat e grave artiste që luajnë një rol kyç. Edicioni i gjashtë i Ars Visibilis, një ekspozitë ndërkombëtare e artit bashkëkohor nga gra artiste që MECA (Qendra e Artit Mesdhetar) në Spanjë ka zhvilluar që nga viti 2012, është një program që nxjerr në pah talentin dhe diversitetin e grave artiste bashkëkohore ndërkombëtarisht.

Edicioni i gjashtë i "Ars Visibilis" është kuruar nga Rosa Muñoz Bustamante dhe Fernando Barrionevo dhe duhet të japë përgjigje për rolin që zënë gratë në botën e artit dhe nevojën për të bërë të dukshëm kontributin e tyre.

Pjesëmarrës në ekspozitë janë Adele Razkovi, Almudena Tapia Porras, Asuncion Lozano, Carmen Guardia, Esperanza Romero, Gerda Van Dam, Jeanne Chevalier, Li Zhao, Mar Garrido, Maria Dolores Gallego, MK Balint, Monica Vasquez Ayala, Pandora Sarovska, Pandora Sarovska, Carmona dhe Tonya Gomez, të cilët vijnë nga vendet pjesëmarrëse: Spanja, Austria, Zvicra, Belgjika, Kina, Franca, Maqedonia, Brazili, Tajlanda dhe Mbretëria e Bashkuar.

Ekspozita është e ekspozuar në MECA (Qendra e Artit Mesdhetar) në Almeria, Spanjë dhe zgjat nga 17 maji deri më 6 qershor 2024.

Pandora Apostoloska Sazdovska është artiste pamore, aktiviste dhe studiuese. Në vitin 2004 diplomoi në Fakultetin e Arteve të Bukura në Shkup. Praktika artistike e Pandora Apostoloska Sazdovska fokusohet në marrëdhëniet ndërpersonale, duke eksploruar aspektet e luftës dhe dhunës si fenomen politik dhe sociologjik. Punimet e saj gjenden në koleksione prestigjioze publike dhe private, duke përfshirë institucionet qeveritare, ambasadat, muzetë dhe galeritë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës