Kombi maqedonas mbeti pa garanci për BE-në

Këshilli për Stabilizim dhe Asociim ndërmjet BE-së dhe Maqedonisë së Veriut/ Photo Sloboden Pechat/ Dragan Mitreski

Nëse vendi nuk i fillon negociatat me Bashkimin Evropian, atëherë e vetmja gjë që me siguri, e garantuar, na pret është e ardhmja jashtëzakonisht e pasigurt e vendit, jo vetëm politike, në të cilën qytetarët do të jenë humbësit e vërtetë.

Nëse kërkimi i garancive nuk është gjë tjetër veçse provë e dëshpërimit të atyre që i kërkojnë, atëherë rruga e vendit drejt Bashkimit Evropian nuk do të jetë shumë e lumtur. Bullgaria nuk garanton se do ta ndalë shantazhin; Unioni nuk mund të garantojë nëse dhe kur do të bëhemi anëtarë të tij; qeveria nuk ka garanci se do të vazhdojmë negociatat në nëntor; vetëm opozita VMRO-DPMNE garanton se nuk do t'i votojë ndryshimet kushtetuese... Nëse gjithçka varet vetëm nga ne, ose më saktë nga elitat tona politike, atëherë e vetmja gjë që me siguri, e garantuar, na pret është e ardhmja jashtëzakonisht e pasigurt e Vendi. Jo vetëm politik, për fat të keq.

Në mungesë të garancive, mbetet fjala e dhënë, në të cilën edhe ai që e jep nuk është i sigurt se do ta mbajë. Në vend ka kohë që ka humbur besimi – pothuajse në mënyrë të pakthyeshme – se diçka mund të zgjidhet bashkërisht, me marrëveshje, me mirëkuptim, me forcën e argumentit dhe jo me argumentin e forcës.

Shefja e diplomacisë gjermane, Analena Berbok javën e kaluar në Shkup na kujtoi edhe një herë se Maqedonia nuk duhet të presë letër garancie nga askush.

- E keni fjalën time, BE-ja nuk do t'ju lëshojë, premtoi dhe do ta mbajë fjalën. Hapi që duhet bërë tani është kalimi sa më i shpejtë i amendamenteve kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë për hapjen e klasterave negociatore në dhjetor, me të cilat vendi më në fund do të mund të bëhet anëtar i BE-së. Do të vij sërish në dhjetor, sepse duhet të flasim me të gjithë faktorët demokratikë në vend. E dimë sa e vështirë është kur bëhen ndryshime kushtetuese, duhet luftuar për çdo votë. Kështu ndodh edhe në Gjermani, kështu që Kushtetuta nuk mund të ndryshohet kaq thjesht. Prandaj është e nevojshme të ulemi në një tryezë të përbashkët me opozitën. Kjo është forca e demokracisë – tha Berbok.

Opozita kundër

Duke qenë se fjala e saj nuk u mor si garanci e mjaftueshme, ne (shteti) duket se kemi mbetur në baltë, jo vetëm deri në dhjetor. Ajo u ul në një tryezë të përbashkët me një nga faktorët kryesorë demokratikë në vend, opozitën dhe rezultati i bisedës erdhi menjëherë.

- Nëse më pyesni nëse ka presione dhe nëse ka takime të pakëndshme, unë do të them po, ka presion dhe ka takime të pakëndshme. Por nëse më pyesni nëse jam gati t'i nënshtrohem atij presioni, do t'ju them se nuk do të lëviz asnjë centimetër. Sepse argumentet e mia që i paraqes në ato takime nuk janë argumente të bazuara në inat, por në një sekuencë logjike të ngjarjeve - tha Hristijan Mickoski, lider i opozitës VMRO-DPMNE, pas takimit me Berbokun, duke iu referuar presionit për ndryshimin e Kushtetutës. në mënyrë që bullgarët të regjistrohen në të, gjë që është kusht për vazhdimin e negociatave me BE-në.

Nënkryetari Aleksandar Nikoloski ka konfirmuar se partia është kundër ndryshimit të Kushtetutës për të njëtën herë.

- NGAdo të thotë se kjo nuk është diçka që duhet të bëjë Maqedonia, aq më tepër që Bullgaria nuk garanton asgjë se nuk do të vazhdojë të shantazhojë Maqedoninë. Ndryshimet nuk duhet të ndodhin sepse kjo përbërje parlamentare nuk ka mandat për ndryshime kushtetuese, askush në programin për zgjedhje nuk ka premtuar se ndryshimet kushtetuese do të ndodhin dhe qytetarët votojnë në zgjedhje në bazë të programit - sqaroi Nikoloski, i cili ishte edhe në takimi me shefin e diplomacisë gjermane.

Kur ai e pyeti Berbock nëse mund të garantonte që vendi të mos shantazhohej në të ardhmen, ajo u përgjigj diplomatikisht se nuk mund të jepte garanci, por një fjalë se do të kishte mbështetjen e Gjermanisë në rrugën drejt BE-së.

Pse Mickoski dhe Nikoloski do ta pranonin këshillën e Berbock, kur një “jo” e tillë i garanton Gjermanisë një vlerësim shumë më të lartë në sondazhin e radhës?

Nikoloski pohon se partia e tij ka një koncept – tri shtylla – si ta nxjerrë Maqedoninë nga ky ngërç: “Plani i VMRO-DPMNE-së përbëhet nga tre segmente dhe parakusht janë zgjedhjet e parakohshme parlamentare. E para është ngritja kombëtare e popullit maqedonas, e dyta është mbrojtja politike e identitetit të popullit maqedonas dhe e gjuhës maqedonase dhe e treta është përparim financiar dhe përfitim për qytetarët”.

Partia nuk heq dorë nga përcaktimi i saj strategjik për anëtarësimin e vendit në BE, por nuk ofron asnjë garanci që amendamentet kushtetuese - nëse mbeten një kusht i domosdoshëm - do të përfshihen në programin e saj zgjedhor, se do të arrijë një marrëveshje më e favorshme me Bullgarinë, që vendi të ketë kushte më të mira se ato në propozimin francez... Pa përmendur frazat si ngritja e kombit dhe tre shtyllat e varura në ajër - duke filluar nga kati i dytë - si shtyllat në “Shkup 2014”. Por, çelësi është se si t'u besohet fjalëve të njerëzve të parë të partisë, e cila gjatë qeverisjes së saj dhjetëvjeçare bëri grabitjen më të madhe në historinë e vendit, e cila shkatërroi të gjitha shpresat për anëtarësimin e saj si në NATO ashtu edhe në BE, për të. ata që nuk u larguan kurrë nga krimi i paraardhësve të tyre? Nëse partia opozitare “garanton” diçka fare, është një qorrsokak nga i cili do të jetë edhe më e vështirë të gjendet një rrugëdalje. Natyrisht, nuk ka garanci se Mickoski do të formojë qeveri, edhe nëse i fiton zgjedhjet, për të cilat ai insiston dhe i ofron si zgjidhje për të gjitha problemet.

Optimizëm në qeveri

Koalicioni qeverisës nuk heq dorë në përpjekjet e tij për të bindur opinionin se pas hyrjes së bullgarëve në Kushtetutë, gjithçka do të jetë më e lehtë. Madje LSDM pretendon se Mickoski është nën presion, jo nga të huajt, por nga deputetë të partisë së tij.

“I gjithë opinioni e di se në VMRO-DPMNE ka deputetë që mbështesin rrugën evropiane të shtetit, të cilët nuk pajtohen me qëndrimin antievropian të Mickoskit. I izoluar dhe në peng të plotë të së majtës, Mickoski pret humbje të reja. Besoj se kur procesi të hyjë në Kuvend, do të jeni të sigurt se të gjithë deputetët e mazhorancës qeverisëse, përfshirë një numër të madh deputetësh të opozitës, do të jenë pro ndryshimeve kushtetuese. Sepse janë të rëndësishme për përparimin evropian të vendit, sepse ne u kemi premtuar qytetarëve se BE-ja është aspirata jonë dekade dhe ne si politikanë të kësaj gjenerate jemi të obliguar ta realizojmë”, thonë nga LSDM.

Zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane, Bojan Mariçiq, i ofroi opozitës (ata refuzuan) që të formulojnë ndryshimet kushtetuese në përputhje me kornizën e negociatave, në mënyrë që të fitohet besimi dhe të sigurohet se nuk ka asgjë sekrete në proces. “Do të ishte vërtet për të ardhur keq nëse VMRO-DPMNE nuk merr pjesë në bisedimet për ndryshimet kushtetuese që janë kusht për vazhdimin e negociatave për anëtarësim me Bashkimin Evropian. Dera mbetet e hapur që partia më e madhe opozitare të bashkohet në çdo fazë të procesit”, thotë Mariçiq.

Edhe qeveria nuk ka asnjë garanci se ka shumicën në parlament, se ndryshimet kushtetuese do të bëhen këtë verë me deputetë të opozitës, pa lënë mënjanë parashikimin që vendi të bëhet anëtar i BE-së në vitin 2030. Është e vështirë të besosh fjalën e saj, sepse ajo humbi një pjesë të madhe të besimit që iu dha nga Revolucioni Shumëngjyrësh...

Më së shumti që mund të bëhet është të besohet në opsionin – të paralajmëruar nga kryeministri dhe lideri i LSDM-së, Dimitar Kovaçevski – se në zgjidhjen e problemit do të përfshihet edhe diplomacia e buldozerit dhe do të hapet rruga drejt BE-së. Por nuk ka asnjë garanci se kjo do të ndodhë realisht dhe as që dikush do t'i besojë fjalëve të të ashtuquajturve pesha të rënda. Me çfarë kredibiliteti, për shembull, do të vinte presidenti i Francës – siç u paralajmërua – dhe me çfarë premtimesh do ta bindte opozitën pas asaj që bëri personalisht: metodologjisë së re të zgjerimit të BE-së se i pengoi Maqedoninë dhe Shqipërinë të nisnin negociatat për anëtarësim.

Nëse tashmë kërkojnë garanci, qytetarët duhet t'i kërkojnë në shtëpi, nga partitë që në emër të së ardhmes dhe vlerave evropiane, po e mbajnë vendin peng dhe të pashpresë. E për kë është më e rëndësishme libreza e partisë se Kushtetuta.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës