Thesari origjinal muzikor maqedonas i prezantuar në Romë për nder të shenjtorëve Kiril dhe Metodi

Foto: Ministria e Kulturës

Me koncert të Institucionit Kombëtar Orkestra Odore e Manastirit dhe solistes Nada Talevska-Spasovska, në sallën "Baldini" në Romë, dje në mbrëmje u mbajt programi kulturor në kuadër të manifestimit tradicional "Dita e Shenjtorëve Kiril dhe Metodi". “, njoftoi Ministria e Kulturës.

Koncerti i artistëve tanë, në të cilin morën pjesë edhe anëtarët e delegacionit shtetëror- kishtar të kryesuar nga kryetarja Gordana Siljanovska-Davkova, ishte i mbushur me këngë origjinale maqedonase, përzierje këngësh të vjetra të qytetit për Manastirin, këngë bizantine dhe vepra të tjera nga thesari i pasur muzikor origjinal maqedonas.

Para koncertit, të pranishmit në sallë i përshëndeti zëvendësministri i Kulturës Onur Ali, i cili foli për lidhjen shpirtërore mes Vatikanit dhe vendit tonë, të krijuar nga misioni i arsimtarëve sllavë, vëllezërve të shenjtë Kiril dhe Metodi, të cilët lidhi Lindjen dhe Perëndimin me punën e tyre dhe la një trashëgimi të pasur për njerëzimin.

Për Cirilin dhe Metodin shkruhet se ata ishin shekuj përpara kohës së tyre. Prandaj, nderimi i misionit të tyre duhet të jetë i denjë, dinjitoz dhe largpamës. Ata nuk krijuan një shkronjë, një alfabet, një fjalë për ndarje. Ata dhanë veten për të krijuar një të mirë universale. Nuk është rastësi që Vatikani i shpalli ata Patron, Mbrojtës të Evropës dhe veprat e tyre me vlerë qytetëruese, tha zëvendësministri Ali.

Ai shtoi se në frymën e misionit të vëllezërve të shenjtë Kiril dhe Metodi, Maqedonia e Veriut, përmes kulturës dhe artit, trashëgimisë kulturore që posedon, politikave që udhëheq për tolerancën, dialogun për diversitetin, zhvillimin e ndërkulturalizmit, krijimin e kushteve për Evropianizimi i kontekstit kulturor, është gati të përballet me sfidat e epokës së re dhe po i afrohet me shpejtësi Evropës moderne.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës