Maqedonia në OKB votoi "Për" Rezolutën për Srebrenicën, Bashkimi Demokratik Boshnjak falënderoi Osmanin për bashkësponsorizimin

Maqedonia votoi “Për” Rezolutën për Srebrenicën në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Rezoluta, e propozuar nga Gjermania dhe Ruanda, mori mbështetje nga një duzinë vende të tjera, duke përfshirë të gjitha ish-republikat jugosllave, përveç Serbisë. Maqedonia është bashkësponsorizuese e kësaj Rezolute, e cila përcakton se 11 korriku do të jetë Dita Ndërkombëtare e Përkujtimit të Gjenocidit të vitit 1995, kur u vranë tetë mijë muslimanë boshnjakë.

84 votuan për Rezolutën për gjenocidin e Srebrenicës, 19 ishin kundër dhe 68 abstenuan.

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, pak më shumë se një muaj më parë informoi se Maqedonia është bashkë-sponsorizuar Rezolutën e OKB-së me titull "Dita Ndërkombëtare e Reflektimit dhe Përkujtimit të Gjenocidit në Srebrenicë në vitin 1995" dhe në të cilën një nga pikat kryesore është vendosja e një dite për të përkujtuar masakrën e Srebrenicës, mbi 11 korrik çdo vit.

Menjëherë më pas ka reaguar presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, i cili në një intervistë televizive për Pink tha se Maqedonia është një nga bashkësponzoruesit e rezolutës dhe se ky qëndrim i Maqedonisë është bazuar mbi të gjitha “në vendimin e lidershipit shqiptar në Vendi".

“Por nuk ka rëndësi se cila udhëheqje e ka marrë vendimin. Bëhet fjalë për Maqedoninë e Veriut. Ne i falënderojmë ata për këtë, ndoshta merituam gjithçka që bëmë për miqësinë me Maqedoninë e Veriut, tha në atë kohë Vuçiq.

Bashkimi Demokratik Boshnjak shprehu mirënjohje për Qeverinë dhe Ministrin e Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, që Maqedonia është një nga vendet bashkësponsorizuese të Rezolutës për Srebrenicën.

“Bashkimi Demokratik Boshnjak mirëpret miratimin e Rezolutës për Srebrenicën në seancën e OKB-së. Rezoluta përfaqëson simbolikën e rëndësishme dhe përgjegjësinë morale të bashkësisë ndërkombëtare ndaj viktimave të gjenocidit në Srebrenicë në korrik 1995. Miratimi i Rezolutës është shprehje e solidaritetit me familjet e viktimave të gjenocidit në Srebrenicë dhe mund të shërbejë si bazë për hapat e mëtejshëm drejt drejtësisë, pajtimit dhe ndërtimit të paqes në rajon”, thuhet në njoftim.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës