Maqedonia U19 – Toni Jakimovski: Jam i kënaqur me shortin, jemi në një grup të mirë

Foto: FFM

Përfaqësimi i ri i Maqedonia nën 19 vjeç fitoi kundërshtarët në raundin elitar të kualifikimeve për Kampionatin Evropian, i cili do të mbahet në Irlandën e Veriut nga 15 deri më 25 korrik të vitit të ardhshëm.

Gjenerata e drejtuar nga trajneri Toni Jakimovski është në grupin 7 me përzgjedhjet e Zvicrës, Ukrainës dhe Letonisë.

Përzgjedhësi i kombëtares së re të Maqedonisë deri në 19 vjeç, Toni Jakimovski dha opinionin e tij dhe një analizë të shkurtër të grupit nga raundi Elitar i kualifikimeve për Kampionatin Evropian.

Jam i kënaqur me shortin, jemi në një grup të mirë. Realisht, ne mund të kishim përballur kundërshtarë më të ashpër. Megjithatë, në futbollin e sotëm, futbollin modern, nuk ka kombëtare të dobëta dhe të forta, të gjitha kanë një cilësi dhe dinë të luajnë futboll në nivelin më të lartë. Shpresoj që në kualifikueset e ardhshme në kuadër të Elite Round për kualifikim në Kampionatin Evropian, mbi të gjitha, të arrijmë të ruajmë vazhdimësinë e lojës së mirë dhe rezultateve pozitive. Nuk do të jetë aspak e lehtë, por ne jemi gati për këtë sfidë. Motivimi i futbollistëve të mi dhe i gjithë ekipit profesionist është në nivel të lartë. Do të bëjmë maksimumin për të arritur një hap më tej dhe për të siguruar një vend në Kampionatin Evropian.

– Ka një dëshirë të madhe për të dëshmuar dhe për të qenë krenarë për futbollistët e mi. Shpresoj që ai të mos mungojë dhe të jemi në gjendje të prezantohemi mirë në muajin mars. Le ta përfundojmë me sukses këtë cikël trevjeçar. Shpresoj që në periudhën e ardhshme të përgatitjeve të gjithë futbollistët të jenë të shëndetshëm dhe t'i kem në dispozicion. Ata nuk presin dy ndeshje kontrolli në Shkup kundër seleksionimit të BeH më 27 dhe 29 shkurt. Do të jetë edhe kontrolli ynë i fundit para fillimit të kualifikueseve evropiane. Kam besimin maksimal te kjo gjeneratë futbollistësh. Ne treguam karakter, vendosmëri dhe dëshirë të madhe për të pasur sukses. Pres që mund të bëjmë dhe të arrijmë diçka më shumë, shpresoj që të sigurojmë një vend në Kampionatin e ardhshëm Evropian.

Raundi kualifikues i Elitës do të luhet nga data 18 deri më 26 mars 2024

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës