Maqedonia duhet të jetë në dhomën e përtërirë të pritjes për BE-në?

Njerëz të BE-së para ndërtesës së BE-së në Shkup / Foto: “Shtypi i Lirë” – Dragan Mitreski

Maqedonia nuk duhet të injorojë idenë e presidentit francez Macron për të formuar një “Komunitet Gjeopolitik Evropian”, i cili është plotësues dhe jo alternativë e procesit të anëtarësimit në BE, sipas ekspertëve vendas.

Ndërsa i gjithë bashkësia ndërkombëtare po mbështet liderët dhe autoritetet në Sofje dhe Shkup për të gjetur një zgjidhje që do të heqë veton e Bullgarisë deri në qershor dhe do t'i lejojë Maqedonisë të negociojë me BE-në. Bruksel përgatit terrenin për formim"Komuniteti Gjeopolitik Evropian“Që vendet e Ballkanit Perëndimor dhe partnerët e Evropës Lindore të BE-së, përfshirë Ukrainën, të bëhen kandidatë për në BE këtë verë.

Ideja u dha nga presidenti francez Emmanuel Macron, dhe saktësoi Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel, i cili theksoi se komuniteti do të përpiqet të "afrohet dhe forcojë bashkëpunimin për të adresuar sfidat e përbashkëta të vendeve në rrugën drejt BE".

Kjo ide dhe iniciativë për Maqedoninë, në momentet kur vendi është i bllokuar në rrugën e saj evropiane për shkak të vetos bullgare, ekspertët vendas mendojnë se situata nuk duhet të anashkalohet. Vlerësimi është se bashkëpunimi rajonal ndërshtetëror në çdo formë në kushtet e krizës globale energjetike, konfliktit në Ukrainë, por edhe “rrymave” të intensifikuara gjeopolitike lindore në Ballkan, nuk duhet të hidhet poshtë.

Profesor universiteti Ana Cupeska në një prononcim për “Shtypi i Lirë” sqaron se duhet pranuar çdo formë bashkëpunimi kur bëhet fjalë për të ardhmen evropiane të vendit.

Profesoresha universitare Ana Çupeska

- Ne nuk duhet ta refuzojmë "një bllok" atë ofertë nga Brukseli, duke mos hequr dorë nga anëtarësimi ynë i plotë në BE. Mendoj se ky lloj bashkëpunimi vetëm sa do të përshpejtojë më tej impulsin gravitacional të liberalizmit, i cili praktikisht do të na shtyjë në këtë aleancë gjeopolitike të Brukselit. E përsëris, kjo nuk është e kundërta e dështimit, por përkundrazi, kjo është një zgjidhje për të riparuar pasojat e bllokadës së Sofjes mbi ne - thotë Çupeska.

Për ish-ambasadorin dhe diplomatin Risto NikovskiDeklarata e Macron, me të cilën Scholz u pajtua për formën e re – bashkësinë politike evropiane, është padyshim zgjidhja që do të përdoret për të gjitha vendet që janë të interesuara dhe që janë rrugës për në Bruksel.

Risto Nikovski / Foto: Arkivi i Shtypit të Lirë

- Kjo është diçka që Maqedonia as mund ta refuzojë dhe as do të varet prej saj. Ideja është ende në zhvillim dhe shumë gjëra dhe detaje nuk dihen ende, por nuk duhet të ketë dyshim se kjo do të zbatohet absolutisht për të gjitha vendet e tjera të Ballkanit. Nëse zgjedhja e Maqedonisë është që të jetë jashtë një formule të tillë dhe të presë një anëtarësim në Union që nuk është në horizont dhe do të zgjasë së paku 20 vjet, logjika thotë se pa menduar duhet të pajtohemi me atë formë të përkohshme ose kalimtare dhe të vazhdojmë me reformat që janë vendimtare dhe janë detyrimi ynë themelor - është kategorik Nikovski.

Për iniciativën e Macron tashmë janë shprehur kryeministri Dimitar Kovaçevski dhe lideri i opozitës Hristijan Mickoski.

Plani i Macron dhe Michelle, kryeministre Kovaçevski e konsideron vetëm për duke menduar, të cilën ai foli në telefon me presidentin francez Emmanuel Macron. Megjithatë, nëse skenari realizohet, ai nuk beson se do të ndikojë negativisht në procesin e zgjerimit të BE-së.

- Këto janë mendime dhe koncepte që ende nuk janë paraqitur në Këshillin Evropian. Situata e re gjeopolitike në botë dhe në Evropë, veçanërisht duke pasur parasysh luftën në Ukrainë, sigurisht që kërkon që BE-ja si komuniteti më i madh i vendeve në Evropë të mendojë për zhvillimin e saj të mëtejshëm. Mirëpo, në BE ka një proces të zgjerimit, pjesë e të cilit jemi edhe ne, i bërë sipas metodologjisë së re të grupimeve dhe hapjes së kapitujve, i cili nuk duhet dhe besoj se nuk do të preket - tha Kovaçevski.

Kryetari i VMRO-DPMNE-së ai e sheh nismën si një plan të Brukselit për të krijuar një "ligë të dytë" evropiane të aleancave.

- Maqedonia duhet të jetë në pesëshen e parë, jo në ligën e dytë. Historikisht, dhe së fundmi, Maqedonia ka bërë më shumë se çdo tjetër për vlerat evropiane. Në fillim na ndaloi fqinji ynë jugor dhe këtu u ngecëm në një vend për dekada të tëra, dhe tani kemi një kërkesë edhe më të trashë nga fqinji ynë lindor. Është koha që Evropa t'i përmbushë premtimet e saj - tha lideri i opozitës Hristijan Mickoski.

Video e ditës