Maqedonia me 19 përfaqësues në Olimpiadën Speciale në Berlin

Foto: AMS

Maqedonia këtë verë do të përfaqësohet me 19 sportistë me zhvillim jotip, të cilët do të performojnë në Olimpiadën Speciale në Berlin nga 12-26 qershor, ku do të marrin pjesë mbi 7000 sportistë nga 190 shtete dhe 20.000 vullnetarë.

Për përgatitjet, si dhe për pritjet nga ndeshjet, u diskutua në një konferencë për media në Agjencinë për Rini dhe Sport, e cila mbështet performancën e sportistëve maqedonas.

Është kënaqësi dhe nder i madh për mua si sportist dhe drejtor i Agjencisë për Rini dhe Sport të shpall tubimin më të madh sportiv për sportistët me zhvillim jotip, Lojërat Olimpike/ Paraqitja në një konkurs kaq të madh është një mundësi reale për të përfaqësuar shtetin, por edhe mundësi për të fituar përvoja të reja, tha drejtori i AMS Naumçe Mojsovski.

MOtto "Më lejoni të fitoj, nëse nuk mundem, më lejoni të paktën të provoj."duhet të jetë iniciativë dhe apel për të gjithë sportistët dhe institucionet tjera që t'i përkrahin këta sportistë në arritjen e qëllimeve të tyre, shtoi Mojsovski.

Me qëndrimet e tyre para shtypit u drejtuan edhe drejtuesit nga Olimpiada Speciale e Maqedonisë. Monica Boshkoska и Dragan Karaxhovski.

Përfaqësuesit e Maqedonisë do të performojnë në pesë disiplina: not, basketboll, badminton, atletikë dhe pingpong.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës